Dla zdrowia i kultury. Projekt Steven Holl Architects

Dla zdrowia i kultury. Projekt Steven Holl Architects

Cofco Cultural Health Center, zdj. Steven Holl Architects

Architekci ze studia Steven Holl Architects ukończyli prace nad centrum kultury w Szanghaju. Oryginalny kompleks składający się z dwóch betonowych budynków stanął na rozległym terenie obok kanału Punan w szanghajskiej dzielnicy Fengxian. Budowa centrum trwała niemal pięć lat.

Jednym z głównych założeń projektu było wtopienie go w okolicę. Nieopodal wybranej działki znajdują się rzędy jednolitych bloków mieszkalnych, do których projekt nawiązuje poprzez formy przestrzenne. Jak mówią architekci odpowiedzialni za projekt, ich zamiarem było stworzenie atrakcyjnego miejsca spotkań i rozwoju dla lokalnej społeczności.

Cofco Cultural Health Center, zdj. Steven Holl Architects

 

„Podczas gdy [pobliskie] bloki mieszkalne są powtarzalne i rozległe, architektura tego projektu emanuje przestrzenną energią i otwartością, które zachęcają całą społeczność do udziału w wydarzeniach rekreacyjnych i kulturalnych” – mówią pracownicy biura Steven Holl Architects. Oprócz przestrzeni kulturalnych znajdą się także obiekty medyczne – budynek będzie bowiem siedzibą poradni zdrowia. „Praca nad architekturą dla kultury i opieki medycznej jest zobowiązaniem społecznym, bardzo potrzebnym w obecnej chwili, ze względu na wciąż odczuwalne globalne skutki pandemii” – mówi Steven Holl.

Cofco Cultural Health Center, zdj. Steven Holl Architects

 

Projekt krajobrazu i dwa budynki użyteczności publicznej nawiązują do wykładu filozofa Karla Poppera zatytułowanego „Chmury i zegary”, w którym rozważa on ewolucyjny model wolnej woli. Teren zorganizowany jest wokół kręgów przypominających zegary, poprzecinanych ścieżkami spacerowymi. Wokół budynków znajduje się bujna roślinność, która sprzyja odpoczynkowi i spacerom.

Cofco Cultural Health Center, zdj. Steven Holl Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.