Zespół z pracowni TRZY.BE Architekci, w skład którego weszli Filip Banach i Paula Banach prezentuje projekt Domu Dopasowanego, który powstał w roku 2020 w okolicach Poznania. Głównymi założeniami projektu były funkcjonalność i niskie koszty utrzymania domu.
Projekt Domu Dopasowanego trzyma się z daleka od efekciarstwa. Architekci podkreślają, że dom ma być przede wszystkim przestrzenią, która dobrze służy mieszkańcom. Właśnie dlatego budynek składa się z prostych brył o płaskich dachach. Pierwsza, wyższa, kryje w sobie prywatne pokoje oraz łazienki. W niższej zaś znajdują się pomieszczenia dzienne. Dzięki niezwykle prostej kubaturze dom zyskał elegancki i ponadczasowy charakter.
Dodatkowym atutem domu jest zewnętrzny taras skryty pod dobrze przemyślanym daszkiem. „Przewieszenie jest tak zaprojektowane, że latem chroni salon przed promieniami światła mogącymi nadmiernie nagrzewać pomieszczenie, natomiast zimą wpuści promienie i rozświetli wnętrze w słoneczne dni. Wszystko to zostało ubrane w elegancką, prostą formę, gdzie naturalna cegła i biały tynk delikatnie wpisują się w otoczenie” – piszą autorzy projektu.
Jednym z założeń projektu było również utrzymanie jak najlepszego samopoczucia mieszkańców. Architekci postawili na najprostsze rozwiązanie – zadbanie o dostęp do światła słonecznego i świeżego powietrza. „Sypialnie wszystkich domowników otworzyliśmy na południowy wschód. Dzięki takiemu zabiegowi mieszkańcy będą się budzić w naturalny sposób, gdy słońce zacznie rozświetlać sypialnie. Część dzienna domu składająca się z salonu połączonego z jadalnią i kuchnią otwiera się na południowy zachód. Dzięki temu, gdy domownicy wrócą z pracy/szkoły będą mogli spędzić czas w salonie, jadalni, ogrodzie w promieniach popołudniowego słońca” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.
Światowe metropolie kuszą nie tylko turystów. Z gościnności największych miast świata korzystają również zagraniczni studenci, którzy chcą odebrać wykształcenie poza swoim krajem i poznać inną kulturę. Konkurs Overseas Oasis ma na celu zebranie projektów centrum studenckiego, które pozwoli gościom z innych krajów poznać lokalną kulturę i zintegrować się ze społecznością.
Fundacja Sztuka w Mieście we współpracy z Ghelamco Poland zaprasza twórców i kuratorów do udziału w konkursie na opracowanie projektu artystycznego w postaci koncepcji wystawy Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.
Firma MAD Architects pochwaliła się postępami budowy jednego z jej najnowszych projektów. Wormhole Library, który stanie w Haikou w Chinach, to niezwykły budynek, który nie tylko posłuży lokalnej społeczności do rozwijania pasji, poszerzania wiedzy i organizacji wydarzeń kulturalnych, ale również sam w sobie będzie przykładem wartościowej architektury, cieszącej oko kolejnych pokoleń.
Interesujący projekt z Tasmanii. Budynek autorstwa studia Terroir łączy nowoczesną architekturę i charakter miasta oraz lokalnego środowiska naturalnego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.