sml.house. Dom ekologiczny

sml.house. Dom ekologiczny

sml.house, zdj. Maciej Spiess

Według badań architektura jest jednym z czynników, które najbardziej wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Jednak czy każda architektoniczna realizacja musi być zagrożeniem dla natury? Polska firma Blsk.Studio udowadnia, że nie, prezentując projekt sml.house, domu zaprojektowanego i wzniesionego z troską o środowisko.

Od pierwszych rozmów z klientami dom sml. miały cechować pragmatyzm i troska o środowisko naturalne. Rozsądek w doborze materiałów, utrzymanie w ryzach programu funkcjonalnego, strefowanie pomieszczeń, zwarta bryła oraz indywidualne rozwiązania formalne i technologiczne miały spełnić właśnie te pierwotne założenia” – mówią architekci z Blsk.Studio.

Projekt sml.house zbliża się do ekologicznego ideału między innymi przez swoją energooszczędność. Aby ją osiągnąć, architekci zaprojektowali prosty dom na planie prostokąta, aby uniknąć strat ciepła spowodowanych zbyt wieloma bryłami, składającymi się na główny budynek. Oprócz tego zadbali o optymalny rozkład pomieszczeń, pokoje często używane sytuując po nasłonecznionej stronie domu.

sml.house, zdj. Maciej Spiess

 

Na poddaszu znajduje się zaś pompa ciepła, jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. „Dzięki zastosowaniu rewersyjnej pompy ciepła oraz systemu rekuperacji ciepłe, ale zużyte powietrze, przepływając na zewnątrz przez pomieszczenie gospodarcze, ogrzewa je i zapewnia dodatkowy bufor termiczny od strony północnej” – opowiadają architekci.

sml.house, zdj. Maciej Spiess

 

Na uwagę zasługują również materiały użyte do konstrukcji domu. Część konstrukcji została wykonana z prefabrykantów, co znacznie skróciło czas budowy. „Skoncentrowaliśmy się na wysokiej jakości, zdrowych materiałach konstrukcyjnych i budowlanych, do minimum redukując elementy zbędne i materiały wykończeniowe” – dodają twórcy domu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.