Prostota, skromność i tchnienie nowoczesności – oto, czym charakteryzuje się projekt Domu Prostego, którego autorką jest Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Architektce udało się stworzyć unikalny, idealnie dopasowany do potrzeb inwestorów dom.
Rodzina, która zamówiła projekt domu u architektki Katarzyny Buczkowskiej-Grobeckiej, od dawna pielęgnowała swoją wizję idealnego domu. „Mogę zdradzić, że inwestorzy przyszli do mnie z gotowym pomysłem na dom — dosłownie był on rozrysowany w skali na kartce w kratkę. Choć na początku w ogóle nie analizowałam tego układu, i tak zrobiło to na mnie spore wrażenie. Już wtedy wiedziałam, że inwestorzy od dłuższego czasu o nim myślą i chcą, aby był dla nich idealny. Jeszcze wtedy dom miał być znacznie większy, rozłożysty z dużym dwustanowiskowym garażem. Jego bryła miała być w znacznej części kryta dachem płaskim” – wspomina autorka projektu. Projektantka, biorąc pod uwagę charakterystykę działki, wymagania planu miejscowego oraz wizualny kontekst otoczenia, zaproponowała inwestorom kilka zmian, dzięki którym dom nabrał wyjątkowego charakteru.
Dom Prosty, zdj. Ktura Architekci
Dom Prosty został utrzymany w formie współczesnej stodoły. Elementami, które wyróżniają go spośród innych, są obłożona ciemnym drewnem dobudówka oraz pokryta białą cegłą elewacja. Architektka zdradza w rozmowie z portalem Architektura i Biznes, że stworzenie tak prostej formy nie jest łatwym zadaniem. „W takich syntetycznych projektach nie da się niczego wcisnąć, upchnąć i właśnie to jest w nich fascynujące. Na końcu patrzymy na te plany, na cały projekt i to ma ręce i nogi, tu wszystko siedzi, tu wszystko gra, tu nic nie jest przez przypadek. To jest najbardziej emocjonujący element naszej pracy. To nigdy się nie znudzi!”.
Rumuńskie Stowarzyszenie Architektów, Oddział Transylwański OAR oraz władze miasta Kluż-Napoka, a także Uniwersytet Babeș-Bolyai ogłaszają rozpoczęcie zgłoszeń do międzynarodowego konkursu na projekt kampusu naukowego Science Campus Cluj – Napoca. Obiekt ma być nowym centrum edukacji i innowacji w regionie.
Australijska firma architektoniczna Angelo Candalepas and Associates została wybrana przez Narodową Galerię Wiktorii do zaprojektowania budynku NGV Contemporary, największej australijskiej galerii poświęconej sztuce współczesnej i wzornictwu. W budynku znajdzie się ponad 13 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.
Platforma Bee Breeders zaprasza do udziału w konkursie na wizję pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstw na świecie. Konkurs jest organizowany we współpracy z miastem Brampton Canada, Brampton Tamil Association i Brampton Tamil Seniors Association – organizacjami, które domagają się sprawiedliwości dla ofiar wojny domowej na Sri Lance.
Wygląda na to, że kolejny kolejowy potworek odejdzie w zapomnienie. Nowy projekt dworca autorstwa biura DWAA Architekci zachwyca prostotą, funkcjonalnością i elegancją.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.