Prostota, skromność i tchnienie nowoczesności – oto, czym charakteryzuje się projekt Domu Prostego, którego autorką jest Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Architektce udało się stworzyć unikalny, idealnie dopasowany do potrzeb inwestorów dom.
Rodzina, która zamówiła projekt domu u architektki Katarzyny Buczkowskiej-Grobeckiej, od dawna pielęgnowała swoją wizję idealnego domu. „Mogę zdradzić, że inwestorzy przyszli do mnie z gotowym pomysłem na dom — dosłownie był on rozrysowany w skali na kartce w kratkę. Choć na początku w ogóle nie analizowałam tego układu, i tak zrobiło to na mnie spore wrażenie. Już wtedy wiedziałam, że inwestorzy od dłuższego czasu o nim myślą i chcą, aby był dla nich idealny. Jeszcze wtedy dom miał być znacznie większy, rozłożysty z dużym dwustanowiskowym garażem. Jego bryła miała być w znacznej części kryta dachem płaskim” – wspomina autorka projektu. Projektantka, biorąc pod uwagę charakterystykę działki, wymagania planu miejscowego oraz wizualny kontekst otoczenia, zaproponowała inwestorom kilka zmian, dzięki którym dom nabrał wyjątkowego charakteru.
Dom Prosty został utrzymany w formie współczesnej stodoły. Elementami, które wyróżniają go spośród innych, są obłożona ciemnym drewnem dobudówka oraz pokryta białą cegłą elewacja. Architektka zdradza w rozmowie z portalem Architektura i Biznes, że stworzenie tak prostej formy nie jest łatwym zadaniem. „W takich syntetycznych projektach nie da się niczego wcisnąć, upchnąć i właśnie to jest w nich fascynujące. Na końcu patrzymy na te plany, na cały projekt i to ma ręce i nogi, tu wszystko siedzi, tu wszystko gra, tu nic nie jest przez przypadek. To jest najbardziej emocjonujący element naszej pracy. To nigdy się nie znudzi!”.
Według badań architektura jest jednym z czynników, które najbardziej wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Jednak czy każda architektoniczna realizacja musi być zagrożeniem dla natury? Polska firma Blsk.Studio udowadnia, że nie, prezentując projekt sml.house, domu zaprojektowanego i wzniesionego z troską o środowisko.
Miasto Rotterdam wybrało studia architektoniczne Powerhouse Company, Atelier Oslo i Lundhagem do odnowienia i rozbudowy miejskiej Biblioteki Głównej. Obecnie biblioteka ma swoją siedzibę w charakterystycznym budynku z początku lat 80., zaprojektowanym przez studio Van den Broek & Bakema. Władze miasta i zarząd Biblioteki Głównej podjęły decyzję o unowocześnieniu jej siedziby, aby możliwa była realizacja nowych programów kulturalnych.
Miejsca Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu ogłasza konkurs dla studentów na koncepcję zagospodarowania fragmentu doliny Wierzbaka pomiędzy osiedlami Bonin i Winiary. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Poznania.
Firma MVRDV przedstawia projekt Heuvelkwartier, zakładający przekształcenie centrum handlowego Heuvel w Eindhoven w zieloną dzielnicę kulturalną. Architekci zaplanowali rozbudowę istniejących budynków tak, aby mogły zaoferować mieszkańcom szerszą gamę usług handlowych, kulturalnych i rekreacyjnych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.