Dom Zorro

Dom Zorro

Dom Zorro, zdj. 81.WAW.PL

Pracownia 81.WAW.PL przedstawia projekt minimalistycznego domu, którego układ przypomina literę Z. Właśnie dlatego budynek został nazwany Domem Zorro.

Projekt Domu Zorro jest utrzymany w stylu, do którego przyzwyczaiła nas pracownia 81. WAW.PL – wysmakowany minimalizm łączy się w nim z odważnymi decyzjami przestrzennymi. Architekci nie bali się umieścić w bryle domu efektownego załamania, które nadaje projektowi charakteru.

Dom Zorro, zdj. 81.WAW.PL

 

„Dzięki temu uzyskaliśmy kształt domu, który w rzucie wygląda jak litera Z, a to oczywiście kojarzy się z Zorro. Nietypowy znak postawiony w formie budynku perfekcyjnie wtapia się w istniejącą tkankę lasu. Kształt bryły pozwolił na uzyskanie dwóch trójkątnych dziedzińców, które dodatkowo doświetlają i wpuszczają przyrodę do środkowej części domu. Litera Z nie jest już tak oczywista z perspektywy człowieka, bowiem dom został zróżnicowany wysokościowo” – mówi Anna Paszkowska‑Grudziąż, architektka odpowiedzialna za projekt Domu Zorro.

Dom Zorro, zdj. 81.WAW.PL

 

Aby zrównoważyć rzucającą się w oczy, nowoczesną kubaturę, architekci postawili na utrzymanie elewacji w stylu nawiązującym do tradycji. Beton, którym obłożono zewnętrzne ściany przypomina bowiem cegłę. „Materiał jaki zastosowaliśmy na elewacji to długa płytka betonowa typu long od Milke w kolorze szarym. Dzięki naturalnej barwie betonu, budynek ten nie będzie narzucał się otoczeniu i harmonijnie wtopi się w klimat lasu. Szarą elewację uzupełniają elementy z czarnej deski palonej. Zabezpieczona w ten nietypowy sposób przed działaniem czynników atmosferycznych, nie będzie sprawiała problemów w eksploatacji” – mówi Rafał Grudziąż z firmy 81.WAW.PL.

Dom Zorro, zdj. 81.WAW.PL

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.