Zespół, w skład którego wchodzą architekci ze studia Foster + Partners oraz Marge Arkitekter, wygrał konkurs na projekt przebudowy głównego dworca kolejowego w Sztokholmie. Zwycięski projekt ma na celu stworzenie nowego węzła transportowego, łączącego różne środki transportu.
Zbudowana w 1871 roku stacja kolejowa w Sztokholmie doczeka się przebudowy. Władze miasta, które przewidują wzrost odwiedzających Sztokholm turystów, planują zwiększenie liczby pociągów i innych środków transportu, co oznacza, że dworce będą musiały zostać powiększone i zmodernizowane. Obok nowego dworca powstanie również tętniąca życiem dzielnica, która połączy okoliczne ulice, tworząc zachęcającą do aktywności, nowoczesną i bezpieczną przestrzeń publiczną.
Zainspirowany formą i kolorystyką południowej części centrum Sztokholmu, projekt przewiduje stworzenie budynków mieszanego przeznaczenia, a także placu, który połączy dworzec z okolicą. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje również możliwość rozbudowy tuneli w celu stworzenia kolei podziemnej.
„Im bardziej świat skupia się na bardziej zrównoważonych sposobach na życie, pracę i podróżowanie, ważne jest, abyśmy ulepszali i przebudowywali nasze węzły transportowe oraz łączyli je z otaczającą je tkankę miejską. Z niecierpliwością czekamy na opracowanie naszych propozycji z firmami Jernhusen, Trafikverket oraz miastem Sztokholm w nadchodzących miesiącach”— mówi Luke Fox, kierownik studia Foster + Partners.
Wenezuelski architekt José Fructoso Vivas, lepiej znany jako Fruto Vivas, zmarł w Caracas we wtorek, 23 sierpnia. Znany ze swoich projektów takich jak Mauzoleum Czterech Żywiołów, dążył do integracji człowieka z naturą.
Niemiecko-chińska praktyka architektoniczna Büro Ziyu Zhuang ukończyła kościół w Qingdao w Chinach. Minimalistyczny budynek łączy tradycyjne elementy budownictwa sakralnego z najnowszymi trendami projektowania.
Zespół z praktyki architektonicznej STOPROCENT Architekci, w skład którego weszli Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski i Anna Wojcieszek, przedstawia projekt domu jednorodzinnego, położonego w malowniczych okolicach Jeleniej Góry. Z okien budynku mieszkańcy mogą podziwiać zróżnicowany górski krajobraz.
Pracownia architektury MAD Architects zaprezentowała w ostatnich dniach swój najnowszy projekt. Nowa wizja dworca kolejowego w centrum Jiaxing ma szansę stać się „twarzą” architektury naszych czasów, łączącej bliskość z naturą i dbałość o środowisko z technologiami na najwyższym poziomie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.