Nowy dworzec w Sztokholmie

Nowy dworzec w Sztokholmie

Projekt dworca w Sztokholmie, zdj. Foster + Partners

Zespół, w skład którego wchodzą architekci ze studia Foster + Partners oraz Marge Arkitekter, wygrał konkurs na projekt przebudowy głównego dworca kolejowego w Sztokholmie. Zwycięski projekt ma na celu stworzenie nowego węzła transportowego, łączącego różne środki transportu.

Zbudowana w 1871 roku stacja kolejowa w Sztokholmie doczeka się przebudowy. Władze miasta, które przewidują wzrost odwiedzających Sztokholm turystów, planują zwiększenie liczby pociągów i innych środków transportu, co oznacza, że dworce będą musiały zostać powiększone i zmodernizowane. Obok nowego dworca powstanie również tętniąca życiem dzielnica, która połączy okoliczne ulice, tworząc zachęcającą do aktywności, nowoczesną i bezpieczną przestrzeń publiczną.

Projekt dworca w Sztokholmie, zdj. Foster + Partners

 

Zainspirowany formą i kolorystyką południowej części centrum Sztokholmu, projekt przewiduje stworzenie budynków mieszanego przeznaczenia, a także placu, który połączy dworzec z okolicą. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje również możliwość rozbudowy tuneli w celu stworzenia kolei podziemnej.

Projekt dworca w Sztokholmie, zdj. Foster + Partners

 

„Im bardziej świat skupia się na bardziej zrównoważonych sposobach na życie, pracę i podróżowanie, ważne jest, abyśmy ulepszali i przebudowywali nasze węzły transportowe oraz łączyli je z otaczającą je tkankę miejską. Z niecierpliwością czekamy na opracowanie naszych propozycji z firmami Jernhusen, Trafikverket oraz miastem Sztokholm w nadchodzących miesiącach”— mówi Luke Fox, kierownik studia Foster + Partners.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.