Dom jak z bajki. Projekt Loader Monteith Architects

Dom jak z bajki. Projekt Loader Monteith Architects

Strone of Glenbanchor, zdj. Loader Monteith Architects

Szkocka praktyka architektoniczne Loader Monteith Architects prezentuje wyjątkowy projekt rozbudowy kamiennego domu w Highlands w Szkocji. Budynek tchnie spokojem, sprawia wrażenie przytulnego i bezpiecznego, stanowiąc idealną kryjówkę z dala od zgiełku miast i natłoku codziennych spraw.

Posiadłość Strone of Glenbanchor, położona na skraju Parku Narodowego Cairngorms w środkowej Szkocji, została pierwotnie wybudowana jako dom dla croftera – gospodarza rolnego. Inwestorzy, którzy weszli w posiadanie historycznego domu, zdecydowali się na jego przebudowę, aby spełniał współczesne wymagania funkcjonalne i estetyczne. Posiadłość miała być ich domem letnim, ostatecznie jednak zaraz po ukończeniu prac inwestorzy postanowili przeprowadzić się do niego na stałe.

Strone of Glenbanchor, zdj. Loader Monteith Architects

 

Architeci z Loader Monteith zaprojektowali rozbudowę budynku tak, aby nowa forma domu harmonijnie współgrała z bogatym krajobrazem i lokalną zabudową. Dodatkową trudnością w sporządzaniu projektu był zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który ograniczał wielkość domu. Rozbudowa nieruchomości polegała na dodaniu nowej części mieszkalnej na parterze domu, kolejnej na piętrze oraz budowie dodatkowego budynku za domem. Elewacje domu zostały pokryte pozyskiwaniem lokalnie drewnem, aby nawiązać do lokalnej tradycji budowlanej. Jak mówią autorzy projektu, wspieranie lokalnych przedsiębiorców była jednym z ich głównych założeń.

Strone of Glenbanchor, zdj. Loader Monteith Architects

 

„Strone of Glenbanchor to wyjątkowy dom. To miejsce przesiąknięte magią szkockiego krajobrazu. Ostatecznie projekt ten opierał się na jak najlepszym wykorzystaniu krajobrazu, więc ustawiliśmy okna i drzwi tak, aby otworzyć dom na sąsiadujące z nim góry” – powiedział Matt Loader ze studia Loader Monteith Architects.

Strone of Glenbanchor, zdj. Loader Monteith Architects

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.