Kto z nas nie marzy o domu położonym nieopodal malowniczej, rzadko uczęszczanej plaży, szumie fal wpadającym co rano przez przepastne okna i przestronnych tarasach z widokiem na morze? Podobne marzenia mieli inwestorzy, którzy powierzyli architektom z MAKA Studio zaprojektowanie nadmorskiego domu. Choć plany inwestorów zostały nieco pokrzyżowane przez ograniczenia planu miejscowego, to dom i tak zachowuje swój wyjątkowy, luksusowy charakter, rodem z amerykańskiego wybrzeża.
Zgodnie z wymaganiami inwestorów, nadmorski dom miał być niezwykle minimalistyczny, a przy tym luksusowy. Przy tak restrykcyjnym ograniczeniu formy i detalu, jedną z możliwości udoskonalenia projektu jest skupienie się na płaszczyźnie. „Do zlokalizowanego na parterze salonu prowadzą obrotowe drzwi wielkopłaszczyznowe. Bawimy się płaszczyznami, zrezygnowaliśmy z opasek drzwiowych i widocznych ościeżnic, usunęliśmy listwy przypodłogowe pozostawiając czyste cięcie w połączeniu ściany z epoksydem na posadzkach, brak uchwytów meblowych, czy wreszcie wielkie białe płaszczyzny podłogi. Bez łączeń, bez podziałów. Unikamy tutaj zbędnych detali, nawet włączniki świateł zostały ograniczone do minimum” – komentują twórcy projektu.
Dom charakteryzuje interesujące połączenie materiałów. Ściany domu i altany sprawiają wrażenie monumentalnych i ciężkich, kontrastując z dużymi przeszkleniami i dodatkiem ciepłego drewna. Na kontrastowe połączenia postawiono także w projekcie wnętrz – minimalistyczne przestrzenie zostały utrzymane w klasycznej czerni i bieli.
Znana ze swoich szerokich plaż, bogatej różnorodności biologicznej i rozległych zielonych lasów, Łotwa wciąż zyskuje popularność jako cel turystyczny, zwłaszcza wśród osób poszukujących zrównoważonych i spokojnych destynacji. Konkurs Yoga House in the Bog zbierze najlepsze projekty ośrodka jogi znajdującego się wśród łotewskiej natury.
Organizatorzy konkursu architektonicznego Decode zapraszają architektów do zgłaszania swoich prac. Przedmiotem konkursu jest projekt budynku realizującego założenia dekonstruktywizmu, a jednocześnie przyjaznego dla użytkownika i zachęcającego go do interakcji.
Polscy i zagraniczni architekci nie przestają zadziwiać, wpadając na coraz to ciekawsze interpretacje współczesnych tendencji w projektowaniu. Choć może się wydawać, że w temacie domów mieszkalnych reinterpretujących formę stodoły widzieliśmy już wszystko, to nowe projekty przekonują, że pomysły na ten trend nie zostały jeszcze wyczerpane. Prezentujemy kolejną współczesną stodołę – projekt studia BE3.
Za wizję portu lotniczego Western Sydney International Airport odpowiadają Zaha Hadid Architects oraz Cox Architecture.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.