Krakowska pracownia architektoniczna SAYOS.ARCHITECTS prezentuje projekt domu, który pomimo zdecydowanej i silnej konstrukcji, sprawia wrażenie tajemniczego i niedostÄ™pnego. WspóÅ‚czesna twierdza, którÄ… przypomina Dom pod GdaÅ„skiem, zachwyci miÅ‚oÅ›ników prostoty i geometrii.
Czysta forma, geometria, minimalizm – oto, po czym można poznać projekty studia SAYOS.ARCHITECTS. Tak też jest w przypadku tego projektu. Dom pod GdaÅ„skiem cechuje siÄ™ mocnÄ…, czystÄ… formÄ… i ograniczonÄ… gamÄ… kolorów – te bowiem ograniczajÄ… siÄ™ do bieli rÄ™cznie formowanej cegÅ‚y, pokrywajÄ…cej zdecydowanÄ… wiÄ™kszość elewacji, nieco ciemniejszego odcienia na dachu i przecinajÄ…cej monolit karmelowej barwy drewna. Dom skÅ‚ada siÄ™ z kilku poÅ‚Ä…czonych geometrycznych bryÅ‚, z których każdÄ… zwieÅ„cza jednospadowy dach.
Trapezowe bryÅ‚y i spadziste dachy pozwoliÅ‚y na niestandardowe rozplanowanie przestrzeni wewnÄ…trz domu. DziÄ™ki temu z Å‚atwoÅ›ciÄ… można byÅ‚o zaprojektować pomieszczenia o różnej wysokoÅ›ci, co rzadko zdarza siÄ™ w tradycyjnych projektach. Architekci, którzy nade wszystko ceniÄ… sobie praktyczne, konkretne rozwiÄ…zania, odpowiadajÄ… również za projekt wnÄ™trza. Te zostaÅ‚y zaaranżowane w stylu minimalistycznym, lecz niezwykle przytulnym i modnym. Na Å›cianach króluje biel, cegÅ‚a i jasne drewno, wyposażenie natomiast ogranicza siÄ™ do dwóch barw – hebanu i karmelowego. Projekt wnÄ™trz, choć nadal nosi znamiona prostoty i oszczÄ™dnoÅ›ci, nie skÄ…pi interesujÄ…cych poÅ‚Ä…czeÅ„ faktur i intrygujÄ…cych ksztaÅ‚tów, przeÅ‚amujÄ…cych wszechobecnÄ… geometriÄ™.
Czy można pogodzić przeżywanie doÅ›wiadczeÅ„ duchowym z brakiem przynależnoÅ›ci do okreÅ›lonej grupy religijnej? Platforma konkursowa UNI zaprasza architektów, studentów i miÅ‚oÅ›ników architektury do nadsyÅ‚ania wizji budynku sakralnego, który poÅ‚Ä…czy ludzi wszystkich wiar, a także agnostyków i ateistów.
JapoÅ„ska praktyka architektoniczna Moriya and Partners prezentuje ukoÅ„czony projekt domu letniskowego z widokiem na morze, który stanÄ…Å‚ w Yawatano w Japonii. Dom, nazwany przez architektów Setoyama, pozwoli mieszkaÅ„com na staÅ‚y kontakt z malowniczymi okolicznoÅ›ciami nadmorskiej przyrody.
ZespóÅ‚ JAM, kierowany przez Juna MuratÄ™, ukoÅ„czyÅ‚ realizacjÄ™ projektu kawiarni i galerii sztuki w Szanghaju. Lokal o nazwie Cafe la Loop 86 & Gallery to wielofunkcyjna, designerska przestrzeÅ„ adaptujÄ…ca pomieszczenia XX-wiecznej stoczni.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.