Dom pod lasem. Projekt Pracowni Architektury Głowacki
Dom pod lasem. Projekt Pracowni Architektury Głowacki
Pracownia Architektury Głowacki prezentuje projekt domu jednorodzinnego, który powstał w malowniczym otoczeniu natury, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom inwestorów, architekci zaproponowali prostą i minimalistyczną bryłę, która pozwoli mieszkańcom być w bezpośrednim kontakcie z otoczeniem.
Walory krajobrazowe okolicy, w której miał powstać dom — otulina lasu, bliskość cieków wodnych wraz z zamieszkującą je fauną oraz lokalny kontekst architektoniczny już na wstępie nas zafascynowały. Stąd inspirację stanowiło właśnie sąsiedztwo projektowanego budynku — to bliższe — ściana lasu mieszanego oraz dalsze — tradycyjna wiejska architektura regionu. Założyliśmy, że elewacje będą obłożone drewnem w układzie pionowym, aby korespondować z zielenią wysoką oraz nawiązywać do pobliskiej zabudowy. Ponadto budynek wpisał się w lokalny kontekst dzięki przyjętym proporcjom bryły oraz zastosowaniu formy symetrycznego dachu dwuspadowego, który — niegdyś kryty gontem drewnianym — obecnie coraz częściej kryty jest blachą” – opowiadają twórcy projektu w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Prosty, pokryty dachem dwuspadowym dom został zaprojektowany na planie litery T. Takie rozwiązanie zapewni dobre doświetlenie budynku. Strefa dzienna domu otwiera się na polanę, zaś poszczególne pokoje domowników zostały umieszone w tych miejscach budynku, które pozwolą im na większą prywatność. Wspólna strefa dzienna została obszernie przeszklona, dzięki czemu projekt „zaprasza” do środka naturę.
Valentino Gareri Atelier zostało wybrane do zaprojektowania modelu wioski o obiegu zamkniętym, która zmniejszy wpływ rozrostu miast na środowisko i zdrowie publiczne. Osada Spiral Village, składająca się z ośmiu osiedli mieszkaniowych uwzględniające przestrzenie do pracy i rozrywki, zostanie stworzona przy użyciu nowych metod drukowania 3D.
Miasto Laval oraz Massachusetts Institute of Technology i Senseable City Lab opublikowały sześć wstępnych koncepcji parku, określanego przez nich jako „park przyszłości”. Jak twierdzą twórcy projektu, ich wielomiesięczna praca nad projektem polegała na „skoncentrowanym na człowieku rozwoju tego innowacyjnego obszaru śródmiejskiego”. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Carré Laval, dawnego kamieniołomu, który już niebawem zyska nowe życie, stając się wysokiej jakości miejscem publicznym.
Koreańska organizacja rządowa Korea Education & Research Information Service zaprasza architektów i urbanistów, a także studentów i absolwentów, do udziału w konkursie na najlepszy projekt koreańskiej szkoły. Organizatorzy oczekują od uczestników nowego, świeżego spojrzenia na zagadnienie edukacji samej w sobie i przestrzeni sprzyjających nabywaniu nowych umiejętności.
Kompleks sportowy Quzhou firmy MAD Architects powstaje w chińskiej prowincji Zhejiang. Zespół kierowany przez architekta Ma Yansonga stworzył wizję kampusu – futurystycznego krajobrazu z górami i jeziorem, przypominającego magiczny ogród. Projekt łączy się wizualnie i formalnie z pobliskim miastem, tworząc surrealistyczny, lecz spokojny krajobraz.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.