Lubelskie studio 081 Architekci w swoim ubiegłorocznym projekcie Domu w lesie proponuje udane połączenie niezwykle prostej, skromnej i chłodnej nowoczesnej formy z tradycyjnymi materiałami. A to wszystko w malowniczym otoczeniu lasu na wschodzie Polski.
Coraz więcej inwestorów decyduje się na postawienie swojego wymarzonego domu z dala od skupisk ludzkich. Nabywcy poszukują ustronnych, cichych, względnie niezabudowanych miejsc, które pozwolą na odcięcie się od problemów dnia codziennego i zapewnią maksymalną prywatność. Jednym z takich miejsc jest las w pobliżu Klementowic na Lubelszczyźnie. Właśnie tam wśród drzew, w roku 2019 stanął minimalistyczny dom projektu studia 081 Architekci.
Położoną w lesie działkę od „cywilizacji” odcina z jednej ze stron położony niedaleko staw. Z drugiej strony domu biegną natomiast tory kolejowe, które nie pozwalają na swobodny dostęp do budynku. Od wzroku sąsiadów dom ukrywają okalające go ze wszystkich stron drzewa, pełniąc jednocześnie rolę naturalnego ogrodzenia wyznaczającego strefę należącą do mieszkającym w nich ludzi.
Budynek ma formę minimalistycznej kostki. Elewację jednopiętrowego domu obłożono drewnem, by w wyraźny sposób nawiązać do otoczenia – dzięki temu zabiegowi budynek lepiej współgra ze swoim naturalnym kontekstem, nawet pomimo nowoczesnego charakteru. Elementem charakterystycznym domu są detale z architektonicznego betonu. Materiał, choć kojarzy się ze stylem industrialnym, doskonale komponuje się z wszechobecnym drewnem, dodając projektowi oryginalności.
Duński parlament zatwierdził plany budowy Lynetteholm – sztucznej wyspy u wybrzeży Kopenhagi. Wyspa zapewni dodatkowe przestrzenie miastu i będzie chronić miejski port przed nieustannie podnoszącą się wodą.
Znana z interdyscyplinarnego podejścia do swojej pracy praktyka architektoniczna Weiss/Manfredi rozpoczęła prace nad realizacją kolejnej inwestycji. Jest to budynek ambasady USA w Delhi w Indiach. Projekt ma na celu wsparcie rozwoju stosunków obu państw i zapewnienie wygodnego, nowoczesnego środowiska dla pracujących w Indiach amerykańskich urzędników.
Szklany pawilon powstały w Quebec w Kanadzie został zaprojektowany przez biuro Maurice Martel jako hołd dla architektury w stylu modernistycznym. „Pawilon A” to „ogrodowa oaza” z basenem, którego można używać o każdej porze roku. W czasie długich zim, z których słynie region, budynek służy jako miejsce relaksu, czytania lub jogi wśród zaśnieżonego krajobrazu rozwijającego się dookoła dzięki szklanym ścianom. W lecie wystarczy je otworzyć, by pawilon połączył się z długim drewnianym tarasem i otworzył na ogród.
Fińska pracownia Toni Yli-Suvanto Architects stworzyła drewniany pawilon, który spełni zarówno funkcję sauny, jak i miejsca do odpoczynku i spotkań z innymi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.