The Arctic Sauna Pavilion

The Arctic Sauna Pavilion

The Arctic Sauna Pavilion, zdj. Toni Yli-Suvanto Architects.

Fińska pracownia Toni Yli-Suvanto Architects stworzyła drewniany pawilon, który spełni zarówno funkcję sauny, jak i miejsca do odpoczynku i spotkań z innymi.

The Arctic Sauna Pavilion, położony nad jeziorem w Laponii w Finlandii, wyróżnia się charakterystycznym geometrycznym kształtem. Jego ściany są postawione pod skosem – odchylone na zewnątrz sprawiają wrażenie, jakby budynek przeczył prawom fizyki. Jest to tradycyjny lapoński sposób budowania magazynów, zapobiegający zamoczeniu drewnianych ścian podczas odpadów.

The Arctic Sauna Pavilion, zdj. Toni Yli-Suvanto Architects.

„Jest to prosty sposób na stworzenie przestronnego domu na małym obszarze, w środowisku, w którym mrozy utrudniają budowę fundamentów” – mówi Toni Yli-Suvanto.

Pawilon o powierzchni 30 metrów kwadratowych stanowi również nawiązanie do lapońskiego zwyczaju polegającego na budowaniu domów, oferujących różne powierzchnie mieszalne na różne pory roku. W cieplejszych miesiącach domek może służyć jako centrum spotkań towarzyskich, by w zimie zamienić się w saunę.

The Arctic Sauna Pavilion, zdj. Toni Yli-Suvanto Architects.

„Uznaliśmy, że lepiej zaprojektować coś w rodzaju rzeźby lub kawałka dużej skały, obiektu, który celebruje krzywizny i otoczenie, zamiast prostego budynku z frontem, tyłem i dachem. Aby to podkreślić, wszystkie boki, w tym dach,  zostały uformowane poprzez  geometrycznie czyste cięcia o podobnym, prawie czarnym odcieniu”.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.