Praktyka architektoniczna autorstwa IFA Group prezentuje projekt Domu z czapką. W tej konstrukcji główne skrzypce gra niestandardowy dach, który spełniając naturalnie swoją główną funkcję, jest również ważnym elementem wizualnej kompozycji.
Zaprojektowany w roku 2020 Dom z czapką swój wyjątkowy charakter zawdzięcza zespołowi architektów, w którego skład weszli architekci Kamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł i Jakub Brzuchański. Obiekt, który stanął w jednej z willowych dzielnic Gdańska, wyróżnia się spośród sąsiadujących domów niezwykle przemyślaną i czystą formą. „ Inwestor chciał mieszkać w nowoczesnym domu, a działka mieści się wśród — między innymi — historycznej zabudowy. W związku z tym forma domu jest współczesną interpretacją historycznych brył z otoczenia, głównie za sprawą dachu mansardowego wykonanego w nowoczesnym wydaniu, pozbawionego okapów i z pokryciem z blachy w przekrzywiony rąbek stojący” – mówi Kamil Domachowski w rozmowie z magazynem Architektura i Biznes.
Niezwykłości formie Domu z czapką nadaje również kolorystyka, w której został utrzymany. Jego dolna część została pokryta białą farbą, do której dopasowano także stolarkę okien i drzwi. Dach i ramy znajdujących się w nim okien wyróżniają się spokojnym odcieniem szarości.
„Podjęliśmy próbę stworzenia bryły ponadczasowej, wpisującej się w kontekst istniejącego otoczenia. Jej forma podejmuje dialog z sąsiednimi budynkami w pierzei, wchodząc z nimi w relację. Dom jest nowoczesny, ale nie przytłacza, a raczej subtelnie wpisuje się w kontekst otoczenia. Efekt jest taki jak projekt — z tego jesteśmy najbardziej zadowoleni. Także z tego, że inwestorzy byli otwarci na pomysły i nam zaufali, dzięki czemu mogło się to udać” – dodaje architekt.
Władze miasta Chicago ogłosiły, że do roku 2025 wszystkie budynki i obiekty należące do miasta będą zasilane w pełni odnawialną energią. Chicago jest jednym z największych miast w Stanach Zjednoczonych, które podjęło się zadania zmniejszenia emisji szkodliwych substancji na taką skalę.
Firma architektoniczna HKS i studio architektury krajobrazu Hood Design Studio zostali wybrani przez międzynarodową firmę CMNTY Culture do stworzenia projektu nowego kreatywnego kampusu w sercu Hollywood. Obiekt, nazwany CMNTY Culture Campus, będzie obejmował przestrzenie produkcyjne, biura oraz studia filmowe.
Magazyn eVolo ogłosił zwycięzców konkursu Skyscraper 2020. Nagroda przyznawana jest za wizjonerskie projekty, które dzięki nowemu podejściu do technologii, materiałów, estetyki i przestrzeni odkrywają nowe oblicza architektury.
Prace nad jednym z ostatnich projektów Zahy Hadid dobiegają końca. Wieżowiec Leeza Soho wybudowany w prężnie rozwijającej się dzielnicy biznesowej, będzie mieścił biura, siedziby firm i sklepy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.