Dom z papieru. Hanji House

Dom z papieru. Hanji House

Hanji House, zdj. Guoyin Jiang

Włoskie studio Stefano Boeri Architetti zaprezentowało pawilon własnego projektu na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji. Hanji House o kanciastej, pokrytej papierem formie, inspirowanej rzeźbami koreańskiego artysty Chun Kwang Younga, zachwyca odwiedzających wystawę.

Hanji House został postawiony przez Stefano Boeri Architetti w ogrodzie Palazzo Contarini Polignac z widokiem na Canal Grande w Wenecji. Efektowna konstrukcja jest nawiązaniem do twórczości Chun Kwang Younga, znanego z tworzenia papierowych form, przypominających budynki. Artysta w swoich pracach używa hanji – tradycyjnego koreańskiego papieru, który wytwarza się z drzewa morwy.

Hanji House, zdj. Guoyin Jiang

Hanji House ze względów funkcjonalnych nie powstał jedynie z używanego przez Younga papieru. Uzupełnia go laminowany fornir, który sprawi, że budynek będzie trwały. Budynek w kształcie korony charakteryzuje się strzelistą formą i dynamicznymi skosami. Zróżnicowane wielkością „piramidy” harmonizują ze sobą i wchodzą w dialog z otoczeniem.

Hanji House, zdj. Guoyin Jiang

 

„Kształt i tożsamość pawilonu wywodzą się ze starożytnej, pełnej zabawy, ale i medytacji orientalnej praktyki składania papieru na nieskończoną liczbę sposobów” – mówi przedstawiciel studia Stefano Boeri Architetti. „Jego forma przypomina starożytną sztukę origami i tangram, a także tradycyjne koreańskie domy oparte na prostej geometrycznej modułowości” – dodaje.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.