Dom z widokiem na park

Dom z widokiem na park

Dom w Łodzi, zdj. AP2

Interesując się tematem architektury, mamy możliwość podziwiania różnorodnych projektów domów jednorodzinnych. Niektóre z nich wpisują się w panujące obecnie trendy, kolejne zaś pozostają dobrą dekadę za obowiązującą modą, jeszcze inne prezentują ponadczasową klasę lub całkowicie zaskakują niespotykaną formą. Jest jednak jedna rzecz, która łączy większość z nich – rozmieszczenie przestrzeni wewnętrznych. Większość inwestorów decyduje się bowiem na oddzielenie strefy dziennej lub wypoczynkowej od strefy prywatnej, w której znajdują się sypialnie, garderoby i łazienki domowników, czy to przez umieszczenie ich na piętrze domu, czy na jego tyłach, od strony ogrodu (w przypadku domów parterowych).

Tę zasadę łamie jeden z ostatnich projektów Agnieszki i Piotra Podsadnych studia AP2 Architekci. Inwestorom bardziej niż na zapewnieniu sobie absolutnej prywatności zależało na możliwości podziwiania okolicznej natury ze wszystkich okien domu – dlatego właśnie zdecydowali się na umieszczenie zarówno strefy sypialnej, jak i dziennej po zachodniej stronie budynku.

Dom w Łodzi, zdj. AP2

 

Plan domu przypomina nieco literę T. Budynek składa się z dwóch modułów – jeden z nich, podłużny i kryty płaskim dachem, nawiązuje do formy pawilonu. Drugi zaś, przecinający go na końcu, to klasyczny budynek mieszkalny z dwuspadowym dachem. Obie bryły zostały „otwarte” na otoczenie dzięki obszernym przeszkleniom, pokrywającym ich ściany. Inwestorzy podjęli jeszcze jedną niestandardową decyzję – postanowili nie odgradzać swojej działki płotem ani murem od sąsiedztwa, dzięki czemu architektom z AP2 udało się uzyskać efekt architektury „zrośniętej” z otoczeniem, otwartej na jej wpływ i wizerunek, zapraszającej do wnętrza zarówno piękne widoki, jak i dobrych, otwartych ludzi.

Dom w Łodzi, zdj. AP2

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.