GC2022. Konkurs
Trwa nabór do konkursów Architecture-in-Development 2022 oraz Global Challenge 2022. Organizatorzy poszukują zrównoważonych projektów, które przedstawiają sobą nowoczesne i nietuzinkowe podejście do projektowania.
Interesując się tematem architektury, mamy możliwość podziwiania różnorodnych projektów domów jednorodzinnych. Niektóre z nich wpisują się w panujące obecnie trendy, kolejne zaś pozostają dobrą dekadę za obowiązującą modą, jeszcze inne prezentują ponadczasową klasę lub całkowicie zaskakują niespotykaną formą. Jest jednak jedna rzecz, która łączy większość z nich – rozmieszczenie przestrzeni wewnętrznych. Większość inwestorów decyduje się bowiem na oddzielenie strefy dziennej lub wypoczynkowej od strefy prywatnej, w której znajdują się sypialnie, garderoby i łazienki domowników, czy to przez umieszczenie ich na piętrze domu, czy na jego tyłach, od strony ogrodu (w przypadku domów parterowych).
Tę zasadę łamie jeden z ostatnich projektów Agnieszki i Piotra Podsadnych studia AP2 Architekci. Inwestorom bardziej niż na zapewnieniu sobie absolutnej prywatności zależało na możliwości podziwiania okolicznej natury ze wszystkich okien domu – dlatego właśnie zdecydowali się na umieszczenie zarówno strefy sypialnej, jak i dziennej po zachodniej stronie budynku.
Plan domu przypomina nieco literę T. Budynek składa się z dwóch modułów – jeden z nich, podłużny i kryty płaskim dachem, nawiązuje do formy pawilonu. Drugi zaś, przecinający go na końcu, to klasyczny budynek mieszkalny z dwuspadowym dachem. Obie bryły zostały „otwarte” na otoczenie dzięki obszernym przeszkleniom, pokrywającym ich ściany. Inwestorzy podjęli jeszcze jedną niestandardową decyzję – postanowili nie odgradzać swojej działki płotem ani murem od sąsiedztwa, dzięki czemu architektom z AP2 udało się uzyskać efekt architektury „zrośniętej” z otoczeniem, otwartej na jej wpływ i wizerunek, zapraszającej do wnętrza zarówno piękne widoki, jak i dobrych, otwartych ludzi.
Trwa nabór do konkursów Architecture-in-Development 2022 oraz Global Challenge 2022. Organizatorzy poszukują zrównoważonych projektów, które przedstawiają sobą nowoczesne i nietuzinkowe podejście do projektowania.
Trwają prace nad udoskonaleniem planu przebudowy stacji Shinagawa w Tokio. Stacja kolejowa ma zostać połączona z tokijskim centrum biznesu i innowacji. Za projekt odpowiada firma z Connecticut, Pickard Chilton. Wizja, nazwana Global Gateway Shinagawa, ma ustanowić nowe standardy dla architektury środowisk miejskich.
W położonej w Małopolscej Bochni powstał wyjątkowy dom projektu pracowni architektonicznej Górnik Architects. Wizja wyróżnia się ciekawym rozplanowaniem przestrzeni mieszkalnej i rozdzieleniem jej na dwie bliźniacze części.
Studio Opposite Office zaproponowało przekształcenie powstającego berlińskiego lotniska New Berlin Airport, w szpital zakaźny dla pacjentów cierpiących na koronawirusa. To rozwiązanie ma odciążyć istniejące placówki, ulepszyć system opieki zdrowotnej i zwiększyć jego możliwości.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.