
Transfarm 2.0. Konkurs
Platforma UNI zaprasza młodych architektów, urbanistów i projektantów do udziału w konkursie Transfarm 2.0 – drugiej edycji wydarzenia, którego celem jest wyłonienie najlepszych projektów nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
Poznańskie studio architektury UGO Architecture przedstawia projekt domku na terenie malowniczego Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Bujna natura Wielkopolski zainspirowała architektów do stworzenia niewielkiego, lecz funkcjonalnego budynku, w którym wakacje trwają zarówno w lecie, jak i zimą.
Mierząca zaledwie 80 metrów kwadratowych konstrukcja stanęła wśród bogatej roślinności parku narodowego – idealnego miejsca na wakacyjny lub weekendowy odpoczynek z dala od miasta. Właśnie dlatego architekci zadbali o to, by projekt dobrze komponował się z naturalnym otoczeniem, nawiązywał do niego i wydawał się jego integralną częścią. Udało im się również znaleźć doskonały balans pomiędzy minimalizmem i nowoczesnością a przytulnym, wręcz biwakowym stylem.
Dom wykończono – rzecz jasna – drewnem, a także elementami z lastryka i stali. Staranny dobór materiałów pozwolił zachować przejrzystość formy, przy jednoczesnym wtopieniu budynku w kontekst. Domek został zaprojektowany tak, by sprzyjać rodzinnym wypadom – serce domu znajduje się w otwartym na taras salonie, co pozwala na spędzanie czasu razem bez konieczności znajdowania się w tym samym pomieszczeniu. Okna i przeszklenia zostały rozmieszczone tak, by rozpościerał się z nich widok na najładniejsze elementy otoczenia.
Konstrukcja domku została wyposażona w wentylowany dach, który zapobiega przegrzaniu się wnętrz latem, oraz kominek, pozwalający na ogrzanie ich zimą. Właśnie dlatego wypoczynek w tym miejscu będzie możliwy w każdej porze roku.
Platforma UNI zaprasza młodych architektów, urbanistów i projektantów do udziału w konkursie Transfarm 2.0 – drugiej edycji wydarzenia, którego celem jest wyłonienie najlepszych projektów nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
Ogłoszono jednoetapowy, otwarty konkurs na projekt szlaku pieszo-rowerowego w okolicach Grodziska w Tumie.
Wielu z nas, patrząc na budynek lub miejski krajobraz, czuje i widzi, że w obecnej formie nie wykorzystuje on swojego potencjału. Myślimy wtedy „Zaprojektowałbym to lepiej!”. Taką możliwość daje udział w konkursie Lunawood Urban Challenge.
Firma Yves Béhar ujawniła koncepcję największego na świecie podwodnego laboratorium zaprojektowanego specjalnie dla badacza oceanów i twórcy filmów dokumentalnych Fabiena Cousteau. Nowa podwodna stacja, nazwana przez twórców Proteus, ma być nową filią organizacji Fabien Cousteau Ocean Learning Centre, której głównym zadaniem jest badanie czynników, które zagrażają życiu w oceanach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.