Nowoczesny dom pielgrzyma

Nowoczesny dom pielgrzyma

Dom Pielgrzyma, zdj. Blancodelprim

Ibarretxe Pariente i Iñaki del Prim, architekci ze studia architektonicznego Blancodelprim z Pampeluny prezentują projekt nowoczesnego domu pielgrzyma, który powstanie w mieście Zegama, położonym w północnej części Hiszpanii. Przez miasto przebiega szlak Camino de Santiago – jedna z najważniejszych dróg pielgrzymkowych w kręgu wierzeń chrześcijańskich.

Niewielki drewniany hostel został zaprojektowany tak, aby pomieścić do dwunastu osób na raz. Miejsca do spania znajdują się na dwóch ostatnich piętrach budynku. Zarówno wnętrze, jak i elewacje domu zostały utrzymane w prostym, lecz nowoczesnym stylu. Skromność i prostota mają sprzyjać koncentracji na duchowych przeżyciach pielgrzymów podczas podróży do Santiago de Compostella.

Dom Pielgrzyma, zdj. Blancodelprim

 

Co również istotne, hostel powstanie tuż przy Parku Przyrody Aizkorri-Aratz, konieczne było więc, aby dobrze wpisywał się w naturalny kontekst. Była to jedno z kilku wymagań, które postawiła przed projektantami Rada Miasta Zegama. „Budynek musiał posiadać certyfikat Passivhaus, co stanowi dowód na zaangażowanie Rady Miasta w zrównoważony rozwój i jakość inwestycji komunalnych” – mówią architekci. „Ponadto hostel miał znajdować się na działce obok lokalnego Muzeum Drewna, więc musiał być zbudowany z lokalnego drewna sosnowego” – dodają.

Dom Pielgrzyma, zdj. Blancodelprim

 

Studio Blancodelprim z Pampeluny specjalizuje się w realizacji budynków spełniających kryteria niskoenergetyczne wymagane do certyfikacji Passivhaus. Realizuje podobne projekty od roku 2005. To właśnie bogate doświadczenie projektantów przekonało władze do wybrania propozycji pampeluńskiego studia.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.