Drewniany diament od A38 Arkitekter

Drewniany diament od A38 Arkitekter

Diamanten Cabin, zdj. A38 Arkitekter

Norweskie studio architektoniczne A38 Arkitekter ukończyło realizację projektu minimalistycznego domku w górach Oppdal w środkowej części Norwegii. Niewielka, bo zajmująca zaledwie 45 metrów kwadratowych budowla, została uniesiona na betonowej kolumnie, aby zajmować jak najmniej powierzchni działki.

Od samego początku fascynowała nas idea stworzenia nowoczesnej architektury, która mogłaby kontrastować ze starymi, pięknymi drewnianymi górskimi budynkami, a jednocześnie spełniać jakąś użyteczną funkcję” – mówią architekci z pracowni A38 Arkitekter. Projekt został nazwany Diamanten Cabin – jego nazwa została zainspirowana charakterystycznym kształtem domku, przypominającym nieregularny szlachetny kamień. 

Diamanten Cabin, zdj. A38 Arkitekter

Domek wznosi się na betonowej nodze. „Dzięki temu istniejący teren pozostaje prawie nietknięty. Strome wzgórza nad Oppdal z tradycyjnymi budynkami z XVIII wieku stanowią piękne tło dla naszego Diamentu” – tłumaczą swoją decyzję architekci. To rozwiązanie jest nie tylko oznaką ogromnego szacunku dla rodzimej natury, lecz także przemyślanym zabiegiem formalnym, dzięki któremu widoki rozciągające się z okien domku będą jeszcze lepiej wyeksponowane.

Diamanten Cabin, zdj. A38 Arkitekter

Niewielki drewniany domek nie pomieści wiele w swoim wnętrzu. Jego użytkownicy mogą liczyć jedynie na miejsce do spania. Nie jest to jednak wada – tuż obok znajdują się budynki, w których mieszkańcy mogą wziąć prysznic, czy zjeść śniadanie. Malutka chatka, dzięki prostemu i przytulnemu projektowi, wydaje się idealnym miejscem na spędzenie wyjątkowej nocy w górskim otoczeniu. Przeszklenia na jednej ze ścian pozwalają mieszkańcom podziwiać norweski krajobraz z każdego punktu sypialni.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.