Mauzoleum w Bangledeszu

Mauzoleum w Bangledeszu

zdj. Kashef Chowdhury/URBANA

Cegły, łuki i ornamenty nawiązujące do lokalnej kultury do znaki rozpoznawcze mauzoleum, które powstało w Bangladeszu. Autorami niezwykłego projektu są architekci z  Kashef Chowdhury/URBANA.

Architekci z bangladeskiego studia Kashef Chowdhury/URBANA zaprojektowali mauzoleum w Dhace w Bangladeszu. Budynek o nazwie Sthapotik został zbudowany z cegieł, które zostały ułożone w taki sposób, aby tworzyć przestrzenie o różnych poziomach i wielkościach. Bryła mauzoleum, która została umieszczona na betonowej podstawie, zachwyca niestandardową formą.

zdj.  Kashef Chowdhury/URBANA

Budowla jest oświetlana naturalnym światłem dzięki zastosowaniu dużych okien dachowych. To rozwiązanie sprawia, że wnętrze budynku jest jasne i przestronne. Mauzoleum zostało zaprojektowane jako przestrzeń publiczna, gdzie ludzie mogą się modlić, medytować i pamiętać o zmarłych. W przestrzeni miejsca pamięci umieszczono tablice z nazwiskami zmarłych.  Architekci wykorzystali lokalne materiały i tradycyjne techniki budowlane, takie jak użycie cegieł i betonu, aby stworzyć budowlę, która wpisuje się w krajobraz i kulturę Bangladeszu.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.