Dworzec w Nairobi. Nowy projekt studia Atkins

Dworzec w Nairobi. Nowy projekt studia Atkins

Dworzec w Nairobi, zdj. Atkins

Studio Atkins ujawniło ostateczny projekt nowego głównego dworca kolejowego i przestrzeni publicznej w Nairobi. Projekt rozbudowuje zabytkowy budynek dworca, jedną z pierwszych kamiennych budowli w mieście, zwiększając jego powierzchnię tak, że będzie w stanie odwiedzić go aż do ponad 30 000 pasażerów na godzinę.

Nowe elementy dworca czerpią inspirację z przeszłości, nawiązując elementów charakterystycznych dla kultury środkowoafrykańskiej. Zbudowany z myślą o poprawieniu jakości życia mieszkańców miasta, nowy dworzec ma stać się kluczowym obiektem Nairobi, zapewniającym mieszkańcom udogodnienia i wyjątkowe doświadczenia wizualne.

Dworzec w Nairobi, zdj. Atkins

 

Stacja ma kształt dwóch wachlarzy. Zadaszenie, którego forma została zaczerpnięta z afrykańskiego budownictwa, rozciąga się poza budynki, tworząc przestrzenie zewnętrzne, w których podróżni mogą przebywać niezależnie od pogody. Ta koncepcja, którą architekci opisują jako „duży dach, mała stacja”, została opracowana w odpowiedzi na oczekiwany w przyszłości wzrost liczby użytkowników dworca. W ten sposób zwiększona jest elastyczność przestrzeni stacji, pozwalająca na ekspansję sfery publicznej w godzinach szczytu.

Dworzec w Nairobi, zdj. Atkins

 

Budynek dworca ma zdolność adaptacji do potrzeb i wymagań, które zmieniają się na przestrzeni czasu. Obszerna, demokratyczna przestrzeń w sercu miasta, czyli dzielnica dworcowa, zapewni wyjątkowe, otwarte i przyjazne miejsce, schowane przed miastem, ale połączone z nim” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.