Dwupokoleniowy dom w Lubartowie

Dwupokoleniowy dom w Lubartowie

LAW_21, zdj. 081 architekci

Studio 081 architekci prezentuje projekt domu jednorodzinnego, który połączy w sobie funkcję mieszkania letniego dla inwestorów oraz całorocznego dla rodziców jednego z nich. Nowoczesna, ale bardzo klasyczna bryła budynku składa się z dwóch wizualnie odrębnych, ale połączonych ze sobą części.

Architekci opowiadają o początkach projektu w wywiadzie dla portalu Architektura i Biznes. „Działka w klasycznym układzie łanowym z nieregularną linią zabudowy i gęstym sąsiedztwem narzuciła podejście do kształtowania otwarć widokowych i funkcjonalnych. Od strony południowej oraz zachodniej budynek zamknęliśmy na sąsiadów, oraz drogę. Natomiast strefa dzienna została maksymalnie przeszklona na północ, co zapewnia intymność użytkownikom oraz otwarcie widokowe na ogród — szybko wychodził z tego fajny rozkład i fajna bryła, dlatego od szkiców szybko przeszliśmy do finalizowania etapu koncepcji” – mówią.

LAW_21, zdj. 081 architekci

 

Budynek składa się z dwóch brył skontrastowanych ze sobą zarówno kształtem, jak i kolorem. Wyższa z części, której elewacja pokryta jest blachą w ciemnym kolorze, ma kształt współczesnej stodoły z dwuspadzistym dachem. Druga, niższa, o płaskim dachu, jest pomalowana na biało. „W blaszanej, wyższej bryle znajduje się strefa wejścia, z której bezpośrednio można przejść do pokoju rodziców, kuchni oraz na piętro. Ulokowane na poddaszu trzy pokoje w całości dedykowane są wypoczynkowi okazjonalnemu. W betonowym prostopadłościanie zaproponowaliśmy strefę dzienną: przestronny salon z jadalnią, które mają bezpośrednie wyjście na duży, zadaszony taras z zewnętrzny jacuzzi” – dodają architekci.

LAW_21, zdj. 081 architekci

 

Jednym z ważniejszych założeń projektu było maksymalne otwarcie wnętrz budynku na otoczenie, dlatego też w domu umieszczono duże przeszklenia, dzięki którym wnętrza są doskonale doświetlone, a mieszkańcy będą mogli podziwiać wyjątkowe widoki i pozostawać w nieustannym kontakcie z naturą.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.