Konkurs na koncepcję szlaku pieszo-rowerowego w Tumie
Ogłoszono jednoetapowy, otwarty konkurs na projekt szlaku pieszo-rowerowego w okolicach Grodziska w Tumie.
Praktyka Odile Decq ujawniła wizualizacje projektu wieżowca mieszkalnego. W powstającym budynku, nazwanym przez architektów Antares, będzie mieścić się 89 luksusowych apartamentów.
Odważny projekt zakłada stworzenie budynku o 28 piętrach, którego elewacja zostanie pokryta białą i czerwoną farbą. Czerwień, jak tłumaczy autor projektu, nie została wybrana przypadkiem. Jest bowiem reprezentatywnym kolorem Barcelony, a także budzi skojarzenia z pasją i energią. Projektant w swojej ekstrawaganckiej wizji nie poprzestał jednak na zabiegach kolorystycznych. Wieża otoczona będzie falistymi balkonami, budzącymi skojarzenia z projektami Gaudiego.
Projektując wieżę, Decq inspirował się także architekturą starożytnych Greków. Piętra budowli będą subtelnie zwężać się ku dołowi z każdą kolejną kondygnacją. W antycznej architekturze metoda ta nosiła nazwę entasis i była stosowana głównie przy konstrukcji kolumn. Adaptując tę technikę, projektant oddaje hołd osiągnięciom antycznej kultury śródziemnomorskiej i podkreśla ich ponadczasowość.
„Barcelona nigdy nie była dla mnie miastem racjonalistycznym. Ma barwną, barokową duszę, niesamowitą historię sztuki i architektury. Formy organiczne są zakorzenione w architekturze tego miasta. […] Te płynne formy dodadzą dynamiki panoramie miasta, pozostaną jednak proporcjonalne i wyrafinowane. Forma nie jest zbyt dramatyczna, nie krzyczy o uwagę, ale widać, że jest czymś wyjątkowym. Po prostu wygląda dobrze” – mówi architekt.
źródło: dezeen.com
Ogłoszono jednoetapowy, otwarty konkurs na projekt szlaku pieszo-rowerowego w okolicach Grodziska w Tumie.
Firma Hawai for Tourism and Investment poinformowała o rozpoczęciu prac nad projektem Cairo Eye – największej kolejki widokowej w Afryce. Koło stanie w strategicznym miejscu, które pozwoli zwiedzającym na oglądanie panoramy Kairu i zapewni doskonały widok na najważniejsze atrakcje turystycznie miasta. Ukończenie inwestycji zaplanowano na rok 2022. Budowa koła widokowego zostanie zrealizowana w ramach projektu Egipt 2030, którego celem jest rewitalizacja i uatrakcyjnienie obszarów turystycznych.
Dom Falujący to nowa inwestycja zaprojektowana przez studio 81.waw.pl. Pokryty ustawionymi pionowo jasnymi drewnianymi żyletkami dom wydaje się falować. Niestandardowa ozdoba elewacji nie tylko dodaje domowi unikalnego charakteru, ma także swoje zadanie – chronić prywatność mieszkańców i regulować dopływ światła dziennego do wnętrz domu.
Muzeum Fotografii w Krakowie, mieszczące się przy ul. Rakowickiej 11, zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na projekt przestrzeni wystawowej.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.