Eye, projekt opublikowany przez polskie studio architektoniczne Monochrom Architects, to przykład tego, jak połączyć duże wymagania inwestorów, ambicje projektantów i niestandardowe ukształtowanie terenu. Położony na działce nieopodal Wodzisławia Śląskiego dom został wpisany w otoczenie w sposób, który pozwoli mieszkańcom na podziwianie otaczającej dom przyrody z dowolnego miejsca po południowej stronie domu.
Kiedy architekci z Monochrom Architects otrzymali zlecenie od inwestora, nie byli pewni, czy będą w stanie sprostać jego wymaganiom. „Początek tego projektu nie był łatwy. Dużo czasu zajęła dyskusja z Inwestorami. Właściwie w pewnym momencie negocjacji myśleliśmy, że temat został stracony bezpowrotnie. Ostatecznie udało nam się porozumieć i zlecenie trafiło na biurko. Pomysł na dom urodził się podczas pierwszej wizyty w terenie. Olbrzymie zaskoczenie miejscem” – opowiadają o Eye projektanci.
Teren o niestandardowym ukształtowaniu z jednej strony utrudnił pracę nad projektem, z drugiej zaś – zainspirował architektów do wpisania budynku w kontekst. Dwukondygnacyjny dom o kształcie prostopadłościanu został dosłownie „wbudowany” w istniejący pagórek, dzięki czemu uzyskano wrażenie nierozerwalności między domem a ziemią. Takie rozwiązanie pozwoliło również na nadanie domowi funkcji tarasu widokowego – dzięki przeszkleniom po południowej stronie dzienna część domu została „otwarta” na otaczającą go naturę.
Dom powinien być skrzynią skarbów życia”, jak mawiał Le Corbusier. Dom od zawsze zajmował szczególne miejsce w sercach wszystkich ludzi. Jest bezpiecznym schronieniem, miejscem, w którym przeżywane są radości i smutki, początki i zakończenia.
Ruszają zgłoszenia do 42. edycji Konkursu im. prof. Władysława Czarneckiego na najlepszą pracę semestralną. Do konkursu zaproszeni są studenci architektury i kierunków projektowych na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Artystycznym. Konkursowi przewodzi Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.
Platforma Uni zaprasza architektów i projektantów do udziału w konkursie na projekt hotelu dla podróżujących kamperem lub przyczepą kempingową. Ewentualnym miejscem budowy hotelu miałoby był zachodnie wybrzeże Australii.
Nowoczesne, minimalistyczne projekty domów wcale nie muszą kojarzyć się z chłodem i sterylnością. Dom we Wroclawiu zaprojektowany przez studio JABRAARCHITECTS wyróżnia się pełną lekkości formą i minimalistyczną bryłą, pozostając jednocześnie miejscem pełnym uroku i rodzinnego ciepła.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.