Eye. Dom autorstwa Monochrom Architects

Eye. Dom autorstwa Monochrom Architects

Eye, zdj. Monochrom Architects

Eye, projekt opublikowany przez polskie studio architektoniczne Monochrom Architects, to przykład tego, jak połączyć duże wymagania inwestorów, ambicje projektantów i niestandardowe ukształtowanie terenu. Położony na działce nieopodal Wodzisławia Śląskiego dom został wpisany w otoczenie w sposób, który pozwoli mieszkańcom na podziwianie otaczającej dom przyrody z dowolnego miejsca po południowej stronie domu.

Kiedy architekci z Monochrom Architects otrzymali zlecenie od inwestora, nie byli pewni, czy będą w stanie sprostać jego wymaganiom. „Początek tego projektu nie był łatwy. Dużo czasu zajęła dyskusja z Inwestorami. Właściwie w pewnym momencie negocjacji myśleliśmy, że temat został stracony bezpowrotnie. Ostatecznie udało nam się porozumieć i zlecenie trafiło na biurko. Pomysł na dom urodził się podczas pierwszej wizyty w terenie. Olbrzymie zaskoczenie miejscem” – opowiadają o Eye projektanci.

Eye, zdj. Monochrom Architects

 

Teren o niestandardowym ukształtowaniu z jednej strony utrudnił pracę nad projektem, z drugiej zaś – zainspirował architektów do wpisania budynku w kontekst. Dwukondygnacyjny dom o kształcie prostopadłościanu został dosłownie „wbudowany” w istniejący pagórek, dzięki czemu uzyskano wrażenie nierozerwalności między domem a ziemią. Takie rozwiązanie pozwoliło również na nadanie domowi funkcji tarasu widokowego – dzięki przeszkleniom po południowej stronie dzienna część domu została „otwarta” na otaczającą go naturę.

Eye, zdj. Monochrom Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.