FLORA. Pawilon badawczy w lesie

FLORA. Pawilon badawczy w lesie

Flora, zdj. MAEBB

FLORA to pawilon badawczy zbudowany z drewna, znajdujący się w lesie w Barcelonie. FLORA to skrót od Forest Lab for Observational Research and Analysis. Pawilon został zbudowany przez zespół studentów i badaczy z Katalonii na zboczu leśnego wzgórza.

FLORA to obiekt naukowy, który pozwoli badaczom mieszkać i pracować w lesie Został zaprojektowany przez Instytut Zaawansowanej Architektury Katalonii pod kierunkiem dyrektorów kursu Daniela Ibáñeza i Vicente Guallarta. Instalacja została opracowana przez zespół studentów i badaczy programu Masters in Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) w Instytucie Zaawansowanej Architektury Katalonii (IAAC). „Projekt ma na celu zanurzenie się w przyrodzie i stworzenie ekologicznego prototypu interaktywnego” - mówią zaangażowe w projekt osoby z IAAC.

Flora, zdj. MAEBB

 

Pawilon został zbudowany na terenie laboratoriów Valldaura IAAC w Parku Naturalnym Collserola w Barcelonie, w którym znajduje się ponad 1000 gatunków roślin i dziesięć miliardów drzew. FLORA pozwala badaczowi badać lokalną bioróżnorodność i wpływ zmian klimatu na park naturalny. Pawilon jest wykonany z drewna masowego przetworzonego przez studentów i badaczy na miejscu. Zbudowany z inwazyjnych drzew sosnowych pozyskanych w parku, projekt zakłada filozofię „materiałów zerokilometrowych”. „Głównym materiałem budowlanym jest drewno, pozyskiwane z okolicy, bez potrzeby uruchamiania łańcucha dostaw” - mówią badacze. Siedemdziesiąt drzew zostało ściętych i przetworzonych przez zespół projektowy, aby stworzyć panele CLT (cross-laminated timber), belki laminowane i elementy drewniane za pomocą tartaku i małej prasy CLT dostępnej w szkole architektury.

Flora, zdj. MAEBB

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.