FLORA to pawilon badawczy zbudowany z drewna, znajdujący się w lesie w Barcelonie. FLORA to skrót od Forest Lab for Observational Research and Analysis. Pawilon został zbudowany przez zespół studentów i badaczy z Katalonii na zboczu leśnego wzgórza.
FLORA to obiekt naukowy, który pozwoli badaczom mieszkać i pracować w lesie Został zaprojektowany przez Instytut Zaawansowanej Architektury Katalonii pod kierunkiem dyrektorów kursu Daniela Ibáñeza i Vicente Guallarta. Instalacja została opracowana przez zespół studentów i badaczy programu Masters in Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) w Instytucie Zaawansowanej Architektury Katalonii (IAAC). „Projekt ma na celu zanurzenie się w przyrodzie i stworzenie ekologicznego prototypu interaktywnego” - mówią zaangażowe w projekt osoby z IAAC.
Pawilon został zbudowany na terenie laboratoriów Valldaura IAAC w Parku Naturalnym Collserola w Barcelonie, w którym znajduje się ponad 1000 gatunków roślin i dziesięć miliardów drzew. FLORA pozwala badaczowi badać lokalną bioróżnorodność i wpływ zmian klimatu na park naturalny. Pawilon jest wykonany z drewna masowego przetworzonego przez studentów i badaczy na miejscu. Zbudowany z inwazyjnych drzew sosnowych pozyskanych w parku, projekt zakłada filozofię „materiałów zerokilometrowych”. „Głównym materiałem budowlanym jest drewno, pozyskiwane z okolicy, bez potrzeby uruchamiania łańcucha dostaw” - mówią badacze. Siedemdziesiąt drzew zostało ściętych i przetworzonych przez zespół projektowy, aby stworzyć panele CLT (cross-laminated timber), belki laminowane i elementy drewniane za pomocą tartaku i małej prasy CLT dostępnej w szkole architektury.
Heatherwick Studio zaprezentowało nowy projekt mający na celu przekształcenie starej przestrzeni przemysłowej w centrum nowej dzielnicy kulturalnej na nabrzeżu Dżuddy w Arabii Saudyjskiej. W planie przebudowy znajdzie się muzeum, duży kompleks oferujący przestrzenie wielofunkcyjne, pracownie i atelier dla artystów. Jednym z głównych punktów planu są przestrzenie wystawiennicze, które mogą pomieścić wystawy na dużą skalę.
Minimalistyczny, szklany, oryginalny – taki jest projekt nowej siedziby firmy Xiaomi, zaprojektowany przez studio architektoniczne Gerkan, Marg and Partners. Kompleks biurowy stworzony dla producenta smartfonów będzie przystosowany do potrzeb współczesnych pracowników.
Jennifer Luce, architektka i założycielka LUCE et Studio Architects, podzieliła się planowanymi efektami renowacji Międzynarodowego Muzeum Mingei w San Diego. Projekt przebudowy, którego jest autorką, przedstawiła za pomocą wideo autorstwa Jeffa Durkina z firmy Breadtruck Films. Muzeum Mingei jest organizacją non-profit, gromadzącą, konserwującą i wystawiającą dzieła lokalnej sztuki ludowej w Balboa Park.
Studio Hassell odsłoniło projekty nowego centrum dla zwiedzających przy obserwatorium Jodrell Bank w Cheshire. Architekci, zamiast poprzestawać na utartych schematach, postanowili sięgnąć po rozwiązania, które zapewnią odwiedzającym obiekt niezapomniane wrażenia. Bo kto wpadłby na to, żeby spoglądać w niebo… z wnętrza ziemi?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.