Gatineau Archives

Gatineau Archives

zdj. BH Architects

Zaprezentowano projekt archiwum Gatineau Archives w Quebecu, który został stworzony przez biuro BH Architects. Architekci dążyli do stworzenia nowoczesnego i zrównoważonego archiwum dla miasta Gatineau.

Budynek ten ma powierzchnię 12 000 metrów kwadratowych i składa się z trzech pięter. Wewnątrz znajduje się wiele różnych pomieszczeń, w tym magazyny, sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe. Projektanci wykorzystali wachlarz nowoczesnych technologii i materiałów, aby stworzyć nowoczesny, estetyczny i zrównoważony budynek. Budynek ten wykorzystuje energię słoneczną do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz do produkcji energii elektrycznej. W projekcie królują beton i drewno, łącząc tradycyjne i "ciepłe" formy z surowym modernizmem. Dzięki zgrabnemu połączeniu kształtów, barw i faktur, obiekt jest interesujący i zapadający w pamięć. 

zdj. BH Architects

 

Forma archiwum została sprowadzona do prostej geometrycznej bryły. Monolityczny sześcian zachwyci jednych, drugich zaś odrzuci jego minimalistyczna forma. Projektanci twierdzą, że dzięki temu projektowi mieszkańcy miasta będą mieli łatwiejszy dostęp do ważnych dokumentów i informacji, a także będą mogli wykorzystać dostępne powierzchnie do organizacji istotnych wydarzeń i akcji edukacyjnych. 

zdj. BH Architects

 

Archiwum będzie zlokalizowane w mało dostępnym miejscu, a jego wnętrze będzie często spowite całkowitą ciemnością, co zwiększy skuteczność ochrony dokumentów i zmniejszy zapotrzebowanie budynku na energię. Zamiast tego zainstalowano wyrafinowany automatyczny system wyszukiwania. System o nazwie Automated Storage and Retrieval System wykorzystuje zrobotyzowane ramiona i podnośniki do transportu materiałów do pomieszczeń dla personelu. „Choć w Stanach Zjednoczonych istnieją podobne projekty, to ten jest z pewnością największy na świecie” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.