Ghent House. Jeden dom w wielu budynkach

Ghent House. Jeden dom w wielu budynkach

Ghent House, zdj. Scott Frances

Efektowne, proste bryły i odważny kolor – oto projekt domu Ghent House, który powstał w górach Catskill w północnej części stanu Nowy Jork według projektu studia Thomas Phifer and Partners.

Ghent House znajduje się na rozległym, 78-akrowym terenie w północnej części stanu Nowy Jork. Projekt, który został ukończony w 2020 roku, składa się z szeregu brył połączonych korytarzami, które biegną pod zboczem wzgórza. Ten oryginalny sposób na wykorzystanie ukształtowania terenu sprawia, że dom jest wyjątkowy i niezwykle funkcjonalny.

Ghent House, zdj. Scott Frances

 

„Dom w Gandawie został zaprojektowany jako zbiór struktur lekko przekrzywionych względem siebie i częściowo osadzonych w zboczu wzgórza. Każda konstrukcja mieści jedno pomieszczenie” – opowiadają architekci. Centrum każdego z budynków stanowią duże przeszklenia, wszystkie skierowane na jedną stronę, które „wpuszczają” malownicze górskie krajobrazy do wnętrza budynku i pozwalają mieszkańcom na stały kontakt z naturą. Co istotne, kompleks budynków, w rzeczywistości składający się na jeden dom, prezentuje się zupełnie inaczej, oglądany z różnych punktów terenu. Niektóre z brył są wówczas schowane za wzgórkami, inne zaś mają okazję zaprezentować się obserwatorowi w całej okazałości.

Ghent House, zdj. Scott Frances

 

Z zewnątrz projekt jest niezwykle wyważony i minimalistyczny. W tej stylistyce zostały utrzymane również przestrzenie wewnętrzne – we wnętrzach króluje biel ścian oraz czerń podłogi. Wyjątkiem jest kuchnia, którą obłożono efektownym drewnem, aby uzyskać efekt przytulności i domowego ciepła.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.