Dom w Gliwicach, zdj. Przemo Łukasik/Łukasz Zagała
Nie ma nic bardziej ponadczasowego niż minimalizm. Z tego przekonania wychodzą również architekci odpowiedzialni za projekt prostego domu jednorodzinnego w Gliwicach - Przemo Łukasik i Łukasz Zagała. Ten projekt udowadnia, że w obliczu braku oryginalnej koncepcji, dobrze jest postawić na elegancję i skromność.
Stworzenie projektu tego domu mieszkalnego w Gliwicach nie należało do prostych zadań. Utrudnieniem, wbrew pozorom, nie były nierealistyczne wymagania inwestora ani charakterystyczne otoczenie. Wręcz przeciwnie. „Otoczenie tworzą budynki mieszkalne i gospodarcze nie posiadające jednorodnego charakteru. Uniemożliwiało to zdefiniowanie dominujących cechy stylistycznych, do których należałoby nawiązać w projekcie. Projekt podporządkowano zatem wymaganiom funkcjonalnym postawionym nam przez inwestora oraz walorom krajobrazowym okolicy” – piszą o procesie powstawania projektu architekci.
Dom w Gliwicach, zdj. Przemo Łukasik/Łukasz Zagała
„W projekcie postawiliśmy na współczesną formę architektoniczną z dużą ilością przeszkleń od strony południowej. Kompozycję cechuje prostota i umiar. Poprzez delikatne nadwieszenie, masywna horyzontalna bryła zyskać ma odcięcie dające jej oddech i lekkość. Część parterowa pozostaje w projekcie wycofana względem obrysu dachu budynku, tworząc wokół zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną z oczkiem wodnym, tarasami i ogrodem żwirowym. Ten zabieg ma również na celu wizualne odjęcie masy prostopadłościennej bryle. Powierzchnia dachu pełni w tych miejscach funkcję okapów, które podkreślają półprywatny charakter tych, otwartych kieszeni domu” – dodają.
Dom w Gliwicach, zdj. Przemo Łukasik/Łukasz Zagała
Tym, co odróżnia dom od wielu innych nowoczesnych inwestycji mieszkalnych, jest głęboki, ciemnoszary, niemal czarny kolor elewacji. Prywatni inwestorzy nie decydują się zazwyczaj na tak ciemne kolory w obawie, że dom będzie sprawiał wrażenie ponurego. Widać jednak, że niekiedy ryzyko się opłaca – intensywna szarość współgra z prostą, geometryczną formą i dodaje jej szlachetności.
Dom w Gliwicach, zdj. Przemo Łukasik/Łukasz Zagała
Studio architektoniczne prezentuje zrealizowany projekt domu jednorodzinnego, który stanie nieopodal Warszawy. Efektowny budynek został podzielony na dwie strefy – dzienną i nocną, które sprawią, że funkcjonowanie w domu będzie łatwe i wygodne.
Studio KCAP ujawniło nowy projekt, który zostanie zrealizowany w Seulu - plan przebudowy istniejącej dzielnicy Sewon Tereny w zrównoważony obszar o mieszanym przeznaczeniu. Wizja Sewon District 4 zakłada polepszenie jakości tkanki miejskiej Seulu, a także zintegrowanie przemysłu, dziedzictwa kulturowego i nowoczesnych technologii.
Studio architektoniczne Ibuku ukończyło realizację projektu buydnku The Arc, który pomieści prywatną szkołę na Bali. Budynek charakteryzuje się oryginalnym, zakrzywionym dachem, wykonanym w całości z bambusa.
Studio architektoniczne Populous zaprezentowało w ostatnich dniach wizualizacje nowego stadionu w Toronto w Kanadzie. Przyciągająca wzrok, zaprojektowana w futurystycznym stylu arena będzie przestrzenią do organizacji koncertów, przedstawień i kongresów, a przede wszystkim zawodów e-sportowych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.