Grand Hotel na nowo. Projekt Chipperfield Architects

Grand Hotel na nowo. Projekt Chipperfield Architects

Grand Hotel, zdj. Chipperfield Architects

Studio David Chipperfield Architects ujawniło swoje plany dotyczące renowacji Grand Hotelu w Nieuwpoort w Belgii. Projekt, którego początki sięgają roku 2019, przekształca historyczną konstrukcję w wygodny i użyteczny budynek, jednocześnie przywracając mu dawny blask i prestiż.

Budynek Grand, którego projekt został zlecony przez firmę VDD Project Development i zaprojektowany przez Davida Chipperfield Architects z Londynu, ma zostać ukończony za trzy lata. Wszystkie zmiany zostały opracowane tak, aby budynek po ukończeniu prac w swojej formie nie różnił się zbyt mocno od pierwowzoru. Przebudowa nie ma bowiem na celu zmianę architektonicznego stylu i charakteru budynku, a jedynie odnowienie jego murów i poprawienie komfortu korzystania z niego. Twórcy projektu podkreślają, że ich plany „mają na celu przywrócenie świetności budynkowi oraz przekształcenie go w budynek mieszkalny, w którym znajdą się prywatne mieszkania z restauracją, barem, sklepami oraz basenem dla na poziomie piwnicy”.

Grand Hotel, zdj. Chipperfield Architects

 

Oryginalny budynek Grand Hotelu został zaprojektowany w roku 1924 przez Apollona Lagache. Położony w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, tuż obok plaży, do wybuchu II wojny światowej pozostawał jednym z najpopularniejszych miejsc w nadmorskim kurorcie Nieuwpoort. Po zakończeniu wojny podupadł zarówno budynek, jak i cała dzielnica. Architektom zależało na wyraźnych nawiązaniach do złotej ery Grand Hotelu, dlatego w ramach projektu zostanie przywrócona jego oryginalna fasada. Dobudowane zostaną cztery dodatkowe piętra, na których znajdą się prywatne apartamenty. Odbudowane zostaną także wieżyczki i kopuły, również obecne w oryginalnym projekcie.

Grand Hotel, zdj. Chipperfield Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.