Gwiazda, korona i diament. Szklarnia w Woolbeding Estate

Gwiazda, korona i diament. Szklarnia w Woolbeding Estate

Glasshouse, zdj. Heatherwick Studio

Brytyjskie studio Heatherwick prezentuje ukończony projekt szklarni, która powstała na terenie kilkusetletniej posiadłości. Forma pawilonu i otaczającego go ogrodu odwołują się do złotego wieku brytyjskiego handlu.

Projekt Glasshouse łączy formy rzeźbiarskie i architektoniczne w formie szklarni, którą studio Thomasa Heatherwicka stworzyło na terenie zabytkowej posiadłości Woolbeding Estate w Anglii. Obiekt został zbudowany dla organizacji charytatywnej National Trust jako centralny punkt Silk Route Garden – nowych terenów zielonych, które uświetnią kilkusetletnie budowle na terenie Woolbeding i dodadzą posiadłości odrobinę nowoczesnego charakteru.

Glasshouse, zdj. Heatherwick Studio

 

To miejsce i ten projekt rozwijają się – dosłownie!” – mówią twórcy projektu. „Wchodzisz do tego urzekająco pięknego ogrodu, aby zobaczyć szklarnię, która przypomina jednocześnie klejnot i koronę” – dodają. W istocie, zaprojektowana przez studio Heatherwick szklarnia przypomina szlachetny kamień, gdy jej dach jest zamknięty. Gdy jest zaś otwarty, wygląda jak korona lub gwiazda z dziesięcioma ramionami.

Glasshouse, zdj. Heatherwick Studio

 

Otaczający szklarnię ogród został zaprojektowany tak, aby symbolizować Jedwabny Szlak, dawną sieć szlaków handlowych łączących Europę i Azję. Wypełniają go rośliny przywiezione z Azji przez Brytyjczyków właśnie w tamtym czasie – wyjątkowe paprocie, drzewa parasolowe, magnolie oraz banany.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.