Gwiazda, korona i diament. Szklarnia w Woolbeding Estate
Gwiazda, korona i diament. Szklarnia w Woolbeding Estate
Brytyjskie studio Heatherwick prezentuje ukończony projekt szklarni, która powstała na terenie kilkusetletniej posiadłości. Forma pawilonu i otaczającego go ogrodu odwołują się do złotego wieku brytyjskiego handlu.
Projekt Glasshouse łączy formy rzeźbiarskie i architektoniczne w formie szklarni, którą studio Thomasa Heatherwicka stworzyło na terenie zabytkowej posiadłości Woolbeding Estate w Anglii. Obiekt został zbudowany dla organizacji charytatywnej National Trust jako centralny punkt Silk Route Garden – nowych terenów zielonych, które uświetnią kilkusetletnie budowle na terenie Woolbeding i dodadzą posiadłości odrobinę nowoczesnego charakteru.
To miejsce i ten projekt rozwijają się – dosłownie!” – mówią twórcy projektu. „Wchodzisz do tego urzekająco pięknego ogrodu, aby zobaczyć szklarnię, która przypomina jednocześnie klejnot i koronę” – dodają. W istocie, zaprojektowana przez studio Heatherwick szklarnia przypomina szlachetny kamień, gdy jej dach jest zamknięty. Gdy jest zaś otwarty, wygląda jak korona lub gwiazda z dziesięcioma ramionami.
Otaczający szklarnię ogród został zaprojektowany tak, aby symbolizować Jedwabny Szlak, dawną sieć szlaków handlowych łączących Europę i Azję. Wypełniają go rośliny przywiezione z Azji przez Brytyjczyków właśnie w tamtym czasie – wyjątkowe paprocie, drzewa parasolowe, magnolie oraz banany.
Przyznano nagrodę Złotego Lwa na tegorocznym Biennale w Wenecji. Tegoroczne wyróżnienie powędrowało do pawilonu Zjednoczonych Emiratów Arabskich za konstrukcję zatytułowaną Wetland, nad którą kuratelę sprawują Wael Al Awar i Kenichi Teramoto.
Studio Miralles Tagliabue EMBT, kierowane przez Benedettę Tagliabue, wygrało międzynarodowy konkurs na przebudowę placu Century Square. To historyczne miejsce w sercu Szanghaju zostanie przekształcone w pełen zieleni i sprzyjającego relaksowi mikroklimatu park.
Pierwsza w powojennej Polsce żydowska świątynia stanie przy ul. Pomorskiej. Za wizję synagogi i przylegającego do niej hotelu odpowiadają architekci z Design Lab Group.
Czy architektura może ostrzegać przed poważnymi zmianami na świecie? Czeski rzeźbiarz David Černý uważa, że tak. Właśnie dlatego zaprojektował wielki wrak statku. Statku, który zderzył się z wieżowcem. Na co chce zwrócić naszą uwagę?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.