Studio architektoniczne MVRDV zostało wybrane do kierowania projektem Hangzhou Oil Refinery Factory Park, który ma na celu przekształcenie dawnego obszaru przemysłowego w przyjazne turystom i rodzinom centrum kultury w zielonym otoczeniu.
Park znajduje się wzdłuż południowego krańca Wielkiego Kanału w Chinach, najdłuższego na świecie i jednego z najstarszych sztucznych kanałów wodnych, stworzonego w celu wzmocnienia połączeń gospodarczych między południem a północą kraju. Około 18-hektarowy teren, dawniej zajmowany przez rafinerię ropy naftowej, reprezentuje typowy krajobraz dla obszarów w bliskości Wielkiego Kanału. Interwencja MVRDV, opracowana we współpracy z Openfabric, ma na celu zademonstrowanie potencjału przemian przemysłowo-kulturalnych, które przechodzą przez Chiny w ostatnich latach. Aby jeszcze bardziej podkreślić tę zmianę z infrastruktury opartej na ropie na bardziej zrównoważone alternatywy, park integruje również wiele źródeł energii odnawialnej.
Nowe Centrum Sztuki i Nauki zostało zaprojektowane tak, aby stać się nowym centrum parku. Jego cylindryczny kształt inspirowany jest silosami, które kiedyś definiowały obraz terenu. Złożona forma wnętrza mieści okrągłą halę wystawową i rząd prostokątnych obiektów mieszczących pracownie artystów, biura i przestrzenie handlowe. W pozostałej części parku istniejące struktury są zachowane i dostosowane do pełnienia funkcji biurowych lub handlowych. Wprowadzane są również nowe struktury o tych samych wymiarach co istniejące, ale zbudowane ze szkła i plam fotowoltaicznych podobnych do fasady muzeum.
Studio L35 Architects zaprojektowało nowy stadion w stolicy Boliwii. Projekt został wybrany w drodze międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2021 roku przez Club Bolivar i jego partnera City Football Group, a jego budowa ma się rozpocząć niebawem. Otwarcie nowego obiektu przewidywane jest na rok 2025.
Studio architektoniczne Arney Fender Katsalidis opublikowało wizualizacje 60-piętrowego wieżowca o nazwie 55 Bishopsgate, który stanie w Londynie. Jeżeli realizacja projektu powiedzie się, 270-metrowy budynek ma szansę zostać jednym z najwyższych w Wielkiej Brytanii.
Francuska architektka Renée Gailhoustet została uhonorowana nagrodą Royal Academy Architecture Prize 2022. Jury konkursu doceniło niezaprzeczalny wkład twórczyni w tworzenie wizerunku dzielnic Paryża i okolic stolicy Francji.
Kanadyjski Departament Dziedzictwa Narodowego ogłosił pięciu finalistów konkursu na projekt LGBTQ+ National Monument. Obiekt ma zapewnić przestrzeń do zrzeszania się i spotkań osobom należącym do mniejszości seksualnych, a także wyrazić sprzeciw wobec dyskryminacji i ostracyzmowi, które dotykały społeczności queer w przeszłości.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.