Hangzhou Oil Refinery Factory Park

Hangzhou Oil Refinery Factory Park

zdj. MVRDV

Studio architektoniczne MVRDV zostało wybrane do kierowania projektem Hangzhou Oil Refinery Factory Park, który ma na celu przekształcenie dawnego obszaru przemysłowego w przyjazne turystom i rodzinom centrum kultury w zielonym otoczeniu.

Park znajduje się wzdłuż południowego krańca Wielkiego Kanału w Chinach, najdłuższego na świecie i jednego z najstarszych sztucznych kanałów wodnych, stworzonego w celu wzmocnienia połączeń gospodarczych między południem a północą kraju. Około 18-hektarowy teren, dawniej zajmowany przez rafinerię ropy naftowej, reprezentuje typowy krajobraz dla obszarów w bliskości Wielkiego Kanału. Interwencja MVRDV, opracowana we współpracy z Openfabric, ma na celu zademonstrowanie potencjału przemian przemysłowo-kulturalnych, które przechodzą przez Chiny w ostatnich latach. Aby jeszcze bardziej podkreślić tę zmianę z infrastruktury opartej na ropie na bardziej zrównoważone alternatywy, park integruje również wiele źródeł energii odnawialnej.

zdj. MVRDV

 

Nowe Centrum Sztuki i Nauki zostało zaprojektowane tak, aby stać się nowym centrum parku. Jego cylindryczny kształt inspirowany jest silosami, które kiedyś definiowały obraz terenu. Złożona forma wnętrza mieści okrągłą halę wystawową i rząd prostokątnych obiektów mieszczących pracownie artystów, biura i przestrzenie handlowe. W pozostałej części parku istniejące struktury są zachowane i dostosowane do pełnienia funkcji biurowych lub handlowych. Wprowadzane są również nowe struktury o tych samych wymiarach co istniejące, ale zbudowane ze szkła i plam fotowoltaicznych podobnych do fasady muzeum.

zdj. MVRDV

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.