Hot Heart. Serce Helsinek

Hot Heart. Serce Helsinek

Hot Heart, zdj. CRA

Interdyscyplinarny zespół kierowany przez studio Carlo Ratti Associati opublikował plany wysp dla Helsinki Energy Challenge. Projekt zatytułowany Hot Heart, opierający się na basenach akumulacyjnych, ma posłużyć jako centrum rekreacji i bioróżnorodności.

Hot Heart został zaprojektowany we współpracy ze studiami i firmami Ramboll, Transsolar, Danfoss Leanheat, Schneider Electric, OP Financial Group, Schlaich Bergermann Partner i Squint /Opera. Sztuczne wyspy będą największym tego typu obiektem w Europie. Projekt składa się z dziesięciu okrągłych basenów, działających jak baterie terminczne. Zbiorniki zostały zaprojektowane, aby względnie niskim kosztem zaopatrzyć część miasta w ogrzewanie podczas mroźnych zim. Obszar będzie również niezwykle atrakcyjny pod względem rekreacyjnym – dobrze zaprojektowany i bioróżnorodny, będzie doskonałym miejscem do wyciszenia się lub zabawy.

Hot Heart, zdj. CRA

 

Hot Heart został opracowany w ramach Helsińskiego Wyzwania Energetycznego zorganizowanego przez gminę Helsinki w celu osiągnięcia przez miasto neutralności węglowej do roku 2030.  „Produkcja energii odnawialnej staje się tańsza, ale jej magazynowanie jest nadal niezwykle kosztowne. Proponujemy wykorzystanie gigantycznych baterii termicznych do magazynowania energii, gdy jest to możliwe i łatwe, a wydobywanie jej wtedy, gdy nastają zimne dni. Model ten miałby również zastosowanie w wielu nadmorskich miastach o podobnym klimacie ”- mówi architekt Carlo Ratti.

Hot Heart, zdj. CRA

 

Według tego, co podano do wiadomości publicznej, architekci wciąż pracują nad szczegółami projektu. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych jeszcze w tym roku. Twórcy projektu planują ukończenie prac na rok 2028.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.