Hothouse. W walce o lepszy klimat

Hothouse. W walce o lepszy klimat

Hothouse, zdj. Waeve

Studio Weave zrealizowało projekt wypełnionej roślinami szklarni, która stanie w Stratford. Jak przewidują naukowcy, tropikalna roślinność, która znajduje się wewnątrz, już niedługo będzie mogła być hodowana w europejskich miastach w wyniku postępującego ocieplenia klimatu. Instalacja powstała w ramach London Design Festival.

Konstrukcja powstała w celu zwrócenia uwagi na rosnące temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi. Badania wykazują, że w ciągu kolejnych 30 lat klimat w Londynie ociepli się tak bardzo, że możliwe będzie hodowanie w nim roślin rosnących dotąd jedynie w krajach tropikalnych. „Chcieliśmy porozmawiać o tym, że Londyn robi się coraz cieplejszy” – mówi Weave Je Ahn z pracowni Weave. „Chodziło nam o to, by pokazać rodzaje roślin, które będziemy mogli z łatwością uprawiać w naszych ogrodach już w 2050 roku”. Projektant podkreśla, że – w przeciwieństwie do wielu innych aktywistów klimatycznych – nie chce malować przed odbiorcą drastycznych wizji rychłej zagłady ludzkości. Wręcz przeciwnie, Hothouse ma przypominać o ścisłym związku człowieka i Ziemi, a także zachęcać do dbania o rośliny.

Hothouse, zdj. Waeve

Siedmiometrowa konstrukcja została wykonana z szeregu ocynkowanych stalowych łuków  podpartych stalowymi linkami. „Chcieliśmy uzyskać efekt organiczności i wyrastania konstrukcji z ziemi” – mówi Ahn.

Hothouse, zdj. Waeve

„Chcieliśmy stworzyć coś organicznego; coś, co wydaje się wyrastać z ziemi” - wyjaśnił Ahn. Szklarnia została zbudowana bez stałych fundamentów, dlatego bez trudu będzie można przenieść ją w inne miejsce. Pozostanie w Stratford przez następny rok, po czym zostanie zdemontowana i przeniesiona do innej lokalizacji.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.