House of Music

House of Music

House of Music, zdj. Palkó György

Japoński architekt Sou Fujimoto ukończył realizację projektu muzeum poświęconego historii muzyki, które stanęło w Budapesztańskim Parku Miejskim. Wystawy House of Music przybliżą zwiedzającym 2000 lat historii muzyki.

Muzeum, które zostało wzniesione na miejscu dawnych biur Hungexpo. Czynnikiem, który najbardziej wpłynął na ostateczny kształt projektu, był pobliski park miejski. „Mnogość drzew w parku urzekła nas, zainspirowały nas również przestrzenie, które tworzą ich korony” – powiedział Fujimoto.

House of Music, zdj. Palkó György

 

Fujimoto zaprojektował budynek, „owinięty” szklaną ścianą i zwieńczony dużym, zwisającym dachem. Przebywający pod nim zwiedzający mają poczuć się tak, jakby odpoczywali w cieniu ogromnego drzewa. „Gęsty i bogaty baldachim osłania i chroni otoczenie, jednocześnie pozwalając promieniom słonecznym dotrzeć do ziemi. Wyobraziłem sobie przestrzeń, w której zacierają się granice między wnętrzem i zewnętrzem” – dodaje architekt.  Na trzech kondygnacjach, mających symbolizować trzy części partytury muzycznej, rozmieszczono dwie sale koncertowe, przestrzenie wystawiennicze, archiwa oraz sale lekcyjne.

House of Music, zdj. Palkó György

 

House of Music został wzniesiony w ramach projektu Liget Budapest, w ramach którego w 122-hektarowym parku miejskim w Budapeszcie zostanie wybudowanych kilka muzeów. W pobliżu trwa również budowa Muzeum Etnograficznego zaprojektowanego przez węgierską firmę Napur Architect, oraz Węgierskiego Muzeum Narodowego, za którego wizję odpowiada studio SAANA.

House of Music, zdj. Palkó György

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.