Najwyższy na świecie drewniany budynek powstanie w Szwajcarii
Najwyższy na świecie drewniany budynek powstanie w Szwajcarii
Duńskie studio Schmidt Hammer Lassen ujawniło projekt 100-metrowego bloku mieszkalnego w Szwajcarii, który po ukończeniu zyska miano najwyższego na świecie drewnianego budynku. Pokryty terakotą Rocket&Tigerli powstanie na dawnym terenie przemysłowym w mieście Winterthur niedaleko Zurychu.
Obiekt będzie się składać z czterech brył o różnej wysokości – jedna z nich osiągnie wysokość aż 100 metrów, co uczyni Rocket&Tigerli najwyższym na świecie budynkiem z drewna, pobijając bym rekord ustanowiony przez Mjøstårnet, który osiągnął ponad 85 metrów wysokości. Rdzeń konstrukcyjny i system nośny skonstruowane z masywnego drewna, zostały opracowane we współpracy z firmą budowlaną Implenia i szwajcarską uczelnią ETH Zurich.
Wewnątrz budynku znajdą się mieszkania, akademiki, restaurację, powierzchnie handlowe, sky bar i hotel. Obiekty będą połączone zielonym placem z alejami, które zachęcą użytkowników do spędzania czasu na zewnątrz. Każdy z czterech bloków zostanie wykończony w inny sposób, aby zwiększyć poczucie oryginalności i przynależności użytkowników każdego z nich.
„Zrobiliśmy serię zdjęć analitycznych, aby zobaczyć, jak ten budynek będzie wyglądał w konfiguracji z innymi wysokimi budynkami w mieście. Ponadto chcieliśmy stworzyć punkt orientacyjny, który uzupełniłby panoramę Lokstadt” – mówią twórcy budynku.
Platforma UNI zaprasza młodych architektów do udziału w konkursie na rysunek Before After. Uczestnicy będą musieli zilustrować zmiany, które zachodzą w prężnie rozwijającym się i rozrastającym Paryżu.
W stolicy województwa Podkarpackiego powstaje nowy kompleks o mieszanym zastosowaniu, za którego projekt odpowiada pracownia MWM Architekci. Projekt Resovia Residence odpowiada na pogłębiające się problemy europejskich miast, w tym ich przeludnienie.
Uznany brazylijski architekt odszedł 23 maja w szpitalu w Sao Paulo, w wieku 92 lat. Paulo Mendes da Rocha był laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, w tym najwyższego odznaczenia w branży – nagrody Pritzkera.
Działająca w Stambule pracownia architektoniczna Hayri Atak Architectural Design Studio przedstawiła projekt nowego mobilnego, ekologicznego hotelu na wodzie. Dzięki swojej uniwersalności, konstrukcja będzie mogła „stanąć” w wielu lokalizacjach, pierwsza jednak znajdzie się u wybrzeży Kataru. Swój wyjątkowy projekt tureckie studio nazwało Eco Floating Hotel.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.