International Football Centre projektu Zaha Hadid Architects

International Football Centre projektu Zaha Hadid Architects

International Football Centre, zdj. ZHA

Jedno z najbardziej cenionych biur architektonicznych na świecie, Zaha Hadid Architects, ujawniło wizualizacje nowego kompleksu sportowego w Xi’an w Chinach. Obiekt powstaje specjalnie na zaplanowany na rok 2023 turniej piłkarski Asian Football Confederation Asian Cup. Projekt ZHA uwzględnia stworzenie stadionu zdolnego pomieścić 60 000 kibiców, a także szeregu innych przestrzeni publicznych służących sportowi i rekreacji.

International Football Centre, bo tak nazywa się zaprojektowany przez ZHA kompleks, znajdzie się w dzielnicy Fengdong w Xi’an w Chinach. Jako obiekt, który powstanie specjalnie na potrzeby turnieju Asian Football Confederation Asian Cup, zapewni swoim gościom nie tylko niezapomniane wrażenie sportowe. Projekt, który zostanie zintegrowany ze znajdującą się nieopodal dzielnicą biznesową zaoferuje kibicom zielone tereny publiczne, przestrzeń do rekreacji oraz strefę gastronomiczną. Po zakończeniu turnieju centrum będzie organizować krajowe rozgrywki ligowe oraz mecze międzynarodowe, szkolenia piłkarskie dla młodzieży, a także koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

International Football Centre, zdj. ZHA

 

Obiekt, choć monumentalny, dzięki przemyślanemu projektowi wydaje się być lekki i delikatny. Uzyskano to dzięki wpisaniu w budynek łuków i wielopoziomowych „rzeźbień”, dzięki którym sprawia wrażenie ażurowego i misternie utkanego. Na uwagę zasługuje półprzezroczysta membrana zastosowana w projekcie. Jest ona odpowiedzią na gorący klimat tej części świata – chroni widzów przez ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie wpuszcza maksimum naturalnego światła do wnętrza budynku.

International Football Centre, zdj. ZHA

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.