Firma JAJA Architects wygrała konkurs zorganizowany przez duńską firmę Metroselskabet na opracowanie oszczędnych i przyjaznych dla klimatu stacji metra. Zwycięski zespół stosuje kompleksowe i holistyczne podejście, przyglądając się zarówno zoptymalizowanym rozwiązaniom projektowym, odpowiadając na potrzeby użytkowników.
Propozycja koncentruje się na doskonałości projektowej, a także ekologii i użyteczności. Dążąc do ograniczenia emisji CO2, zespół stara się również stworzyć przyjemną i łatwą w nawigacji przestrzeń dla pasażerów, którzy korzystają z usług dworca każdego dnia.
zdj. JAJA Architects
Istniejące stacje metra charakteryzują się stosunkowo prostą paletą materiałów. Kierunek ten został zachowany w propozycji JAJA. Architekci wyjaśniają, że celem przebudowy nie jest dodawanie zbędnych elementów, a ponowne wykorzystanie tych, które są już dostępne, co jest doskonałym przykładem architektonicznego recyklingu.
zdj. JAJA Architects
Dążąc do zmniejszenia śladu węglowego nowych stacji metra, architekci rozumieją również potencjał tych przestrzeni w zakresie oferowania pasażerom informacji i edukacji w zakresie działań na rzecz klimatu. Stacje metra są przystosowane do organizowania inicjatyw kampanii klimatycznych, takich jak projekcje filmów, wystaw plakatów oraz innych działań multimedialnych, które mają na celu zmianę nawyków i przekonań osób korzystających z usług metra.
Studio Foster + Partners we współpracy z firmą Buro Happold wygrali konkurs na projekt nowego lotniska CPK, położonego między Warszawą a Łodzią. Projekt, jak mówią jego twórcy, ma być węzłem komunikacyjnym na miarę XXI wieku.
Praktyka architektoniczna Pirinen i Salo z Helsinek prezentuje projekt wyjątkowego domku – studia w lesie. Obiekt powstał dla prywatnego inwestora, filmowca, który szukał miejsca odosobnienia i spokoju do pracy i odpoczynku.
Fundacja Inicjatywy na rzecz Rozwoju Armenii ogłosiła zwycięzców konkursu na projekt Parku Przyjaźni w mieście Gyumri w Armenii. Jury konkursu wybrało dziewiętnastu finalistów w trzech kategoriach. Położony w północnej części miasta, odnowiony park ma stać się pierwszym nowoczesnym terenem zielonym, który przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Obok nowego gmachu United States Olympic and Paralympic Museum w Colorado Springs umieszczono 550-tonowy most. Obiekt został zaprojektowany przez ten sam zespół, co sąsiedni kompleks olimpijsko-paraolimpijski – grupę architektów z trzech pracowni Diller Scofidio + Renfro, Anderson Mason Dale i KL&A. Dynamiczny kształt stalowej konstrukcji został zainspirowany ruchami i ciałami sportowców.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.