Nowy plan zagospodarowania wybrzeża rzeki Pailao w Shenzhen proponuje przyjazną dla klimatu rewitalizację tego obszaru, wykorzystując nowoczesne systemy, aby zminimalizować ryzyko zalania terenu w wypadku powodzi. Projekt Pailao River Blueway został stworzony przez studio architektoniczno-urbanistyczne VenhoevenCS we współpracy z firmami Hope Design i Huadong Engineering, odpowiadającymi za projekt krajobrazu.
Projekt Pailao River Blueway wykorzystuje współistnienie środowiska miejskiego i naturalnego, którym charakteryzuje się Shenzhen, zapewniając miastu większą odporność na klęski żywiołowe, którym sprzyja postępująca urbanizacja obszaru położonego poniżej poziomu morza oraz zwiększona intensywność opadów w tej subtropikalnej części Chin. Firma VenhoevenCS opracowała projekt, biorąc pod uwagę cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez ONZ i opierając go na najnowszych wynikach badań nad projektowaniem obszarów zagrożonych nieuchronną powodzią.
Pailao River Blueway, zdj. HOPE Landscape Design
„Nasza propozycja projektu Pailao River Blueway jest wielowymiarowa. […] Dzięki naszemu zintegrowanemu podejściu uodpornimy istniejącą [przy brzegu] dzielnicę na zmiany klimatyczne, a jednocześnie wniesiemy coś w rozbudowę miasta” – mówią architekci Ton Venhoeven i Yi Yu z firmy VenhoevenCS.
Pailao River Blueway, zdj. HOPE Landscape Design
Adaptacja klimatyczna terenu, o której mówią architekci, zostanie ułatwiona przez systemy magazynowania wody oparte na naturalnych rozwiązaniach: plan zakłada stworzenie sztucznych zbiorników wodnych takich jak stawy. W ramach projektu powstaną także zielone dachy, tereny podmokłe i parki. Betonowe drogi, ścieżki i nadbrzeża zastąpi bogata roślinność i ziemia, których zadaniem będzie pochłanianie nadmiaru wody. Przestrzenie pod istniejącymi wiaduktami samochodowymi zostają przekształcone w miejsca spotkań i działalności kulturalnej.
Znana ze swoich szerokich plaż, bogatej różnorodności biologicznej i rozległych zielonych lasów, Łotwa wciąż zyskuje popularność jako cel turystyczny, zwłaszcza wśród osób poszukujących zrównoważonych i spokojnych destynacji. Konkurs Yoga House in the Bog zbierze najlepsze projekty ośrodka jogi znajdującego się wśród łotewskiej natury.
Od roku 2017 trwają prace nad Nowym Rynkiem – kompleksem o mieszanym przeznaczeniu, który powstaje w stolicy Wielkopolski. Budynek D, który oddano niedawno do użytku, jest już trzecim ukończonym obiektem należącym do kompleksu. Za jego projekt odpowiada zespół z pracowni medusa group.
Studio Zaha Hadid Architects ujawniło projekt 36-piętrowego budynku o nazwie Murray Road. Inwestycja stanie w samym sercu dzielnicy biznesowej w Hongkongu, na miejscu dawnego wielopoziomowego parkingu. Do stworzenia kształtów i struktur składających się na całość bryły zainspirował architektów motyw tradycyjnych chińskich orchidei.
Podjąłeś decyzję o budowie domu, jesteś przekonany, że chcesz zamieszkać na swoim, w budynku, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci stabilność oraz bezpieczeństwo? Będzie Ci potrzebny architekt, który wizję oraz marzenia rozrysuje na kartce, a następnie wprowadzi do odpowiedniego programu, prezentując Ci gotowy projekt 3D. Potem pozostanie już tylko jego realizacja. Można jednak skorzystać z gotowych, typowych projektów, w których możliwe jest, chociaż też nie zawsze, wprowadzenie zmian. Inwestorzy postępują w różny sposób – jedni oczekują indywidualnego projektu, innym wystarczy typowy. Którą drogą powinieneś podążać?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.