Nowy plan zagospodarowania wybrzeża rzeki Pailao w Shenzhen proponuje przyjazną dla klimatu rewitalizację tego obszaru, wykorzystując nowoczesne systemy, aby zminimalizować ryzyko zalania terenu w wypadku powodzi. Projekt Pailao River Blueway został stworzony przez studio architektoniczno-urbanistyczne VenhoevenCS we współpracy z firmami Hope Design i Huadong Engineering, odpowiadającymi za projekt krajobrazu.
Projekt Pailao River Blueway wykorzystuje współistnienie środowiska miejskiego i naturalnego, którym charakteryzuje się Shenzhen, zapewniając miastu większą odporność na klęski żywiołowe, którym sprzyja postępująca urbanizacja obszaru położonego poniżej poziomu morza oraz zwiększona intensywność opadów w tej subtropikalnej części Chin. Firma VenhoevenCS opracowała projekt, biorąc pod uwagę cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez ONZ i opierając go na najnowszych wynikach badań nad projektowaniem obszarów zagrożonych nieuchronną powodzią.
Pailao River Blueway, zdj. HOPE Landscape Design
„Nasza propozycja projektu Pailao River Blueway jest wielowymiarowa. […] Dzięki naszemu zintegrowanemu podejściu uodpornimy istniejącą [przy brzegu] dzielnicę na zmiany klimatyczne, a jednocześnie wniesiemy coś w rozbudowę miasta” – mówią architekci Ton Venhoeven i Yi Yu z firmy VenhoevenCS.
Pailao River Blueway, zdj. HOPE Landscape Design
Adaptacja klimatyczna terenu, o której mówią architekci, zostanie ułatwiona przez systemy magazynowania wody oparte na naturalnych rozwiązaniach: plan zakłada stworzenie sztucznych zbiorników wodnych takich jak stawy. W ramach projektu powstaną także zielone dachy, tereny podmokłe i parki. Betonowe drogi, ścieżki i nadbrzeża zastąpi bogata roślinność i ziemia, których zadaniem będzie pochłanianie nadmiaru wody. Przestrzenie pod istniejącymi wiaduktami samochodowymi zostają przekształcone w miejsca spotkań i działalności kulturalnej.
Pracownia Architektury Głowacki prezentuje projekt domu jednorodzinnego, który powstał w malowniczym otoczeniu natury, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom inwestorów, architekci zaproponowali prostą i minimalistyczną bryłę, która pozwoli mieszkańcom być w bezpośrednim kontakcie z otoczeniem.
Zespół z pracowni TRZY.BE Architekci, w skład którego weszli Filip Banach i Paula Banach prezentuje projekt Domu Dopasowanego, który powstał w roku 2020 w okolicach Poznania. Głównymi założeniami projektu były funkcjonalność i niskie koszty utrzymania domu.
We Władysławowie, jednej z najbardziej obleganych nadmorskich miejscowości w Polsce, zaledwie 50 metrów od plaży, powstał nowy budynek wielorodzinny. Autorem projektu jest Piotr Kowalczyk ze studia Archmondo. Czy nowoczesny blok wpisuje się w kontekst popularnego letniego kurortu?
Foster + Partners prezentuje projekt The Kentish Wine Vault – winiarni, która stanie w Cuxton w północno-zachodnim hrabstwie Kent. Projekt został wykonany dla firmy Vineyard Farms, brytyjskiego producenta win.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.