Pod koniec ubiegłego roku na warszawskim Wawrze stanął interesujący dom projektu studia Paweł Lis Architekci. Budynek został zaprojektowany na planie litery „Z”, dlatego też otrzymał nazwę Zet Domu. Realizacja wyraźnie odróżnia się od zabudowy jednorodzinnej w okolicy, urzekając minimalizmem, prostotą i bezpretensjonalnością.
Zet Dom został zaprojektowany tak, by służyć czteroosobowej rodzinie. Na parterze budynku znajduje się zarówno przestrzeń do wypoczynku, jak i sypialnia rodziców. Piętro natomiast zostało przeznaczone na pokoje dziecięce. Zadbano o to, by pomieszczenia zostały dobrze doświetlone, stosując liczne przeszklenia. Wielkoformatowe okna zostały dodatkowo ocieplone, by ciepło utrzymywało się w domu również w chłodne dni.
Szklane, delikatniejsze elementy kontrastują ze zdecydowaną bryłą domu, neutralizując jej monumentalność i ascetyczną prostotę. Ta króluje także we wnętrzach domu. Do prac wykończeniowych użyto betonu i gresu, czerpiąc z popularnego w ostatnim czasie trendu eksponowania „surowych” materiałów budowlanych. Całości dopełniają drewniane elementy ocieplające wnętrza, minimalistyczne meble i gustowne oświetlenie.
Na szczególną uwagę zasługuje elewacja budynku. Została ona pokryta płytami klinkierowymi w kolorze kości słoniowej. W połączeniu z uproszczoną bryłą i ograniczeniem gamy kolorystycznej, a także wystrojem wnętrz, nadaje ona całości modernistycznego charakteru.
Poznaliśmy finalistów konkursu na projekt Muzeum Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Konkurs, którego przedmiotem była rewitalizacja dawnego węzła kolejowego, projekt obiektu muzeum oraz otaczającego je parku, stanie w mieście Pensacola w stanie Floryda.
Oficjalnie otwarto nowy kampus Google Bay View, zaprojektowany przez BIG and Heatherwick Studio. Obiekt, który powstał w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej, charakteryzuje się niespotykaną formą i nowoczesnym podejściem do projektowania.
Studio architektoniczne Christ & Gantenbein ukończyło budowę muzeum czekolady Lindt nieopodal siedziby firmy w szwajcarskim mieście Kilchberg nad Jeziorem Zuryskim. W muzeum znajdą się eksponaty i dokumenty opowiadające historię marki Lindt, a także samej czekolady.
Projekt warszawskiego studia Mobius Architekci stanął w malowniczym, idyllicznym krajobrazie Warmii. Jego właściciele pragnęli znaleźć miejsce, które zapewni im azyl z daleka od zgiełku miast, kontakt z naturą i komfort życia w otoczeniu nowoczesnego, funkcjonalnego designu. Inwencja projektantów została doceniona przez jury konkursu European Property Design 2019/2002, które przyznało budynkowi nagrodę Grand Prix.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.