Joshua Tree House

Joshua Tree House

Joshua Tree House, zdj. Marcin Tomaszewski

Chyba każdy dorastający w latach 90. pamięta niekonwencjonalne metody dochodzeniowe stosowane przez agenta FBI Dale’a Coopera, bohatera kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Ekscentryczny śledczy zapisywał swoje sny w najmniejszych szczegółach, a następnie analizował je w poszukiwaniu istotnych wskazówek. Jak widać, nie tylko fikcyjni bohaterowie Davida Lyncha doceniają potęgę marzeń nocnych – z zasobów swojej podświadomości bowiem skorzystał również Marcin Tomaszewski, projektując Joshua Tree House.

Jak mówi architekt, wizja domu przyszła do niego we śnie. „Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali Joshua Tree, i której słuchałem często w okresie projektowania” – relacjonuje. Właściwa nazwa rośliny ze snu architekta to jukka krótkolistna, którą spotkać można między innymi w parkach narodowych Kalifornii. Jej charakterystyczny kształt zainspirował go do stworzenia bryły domu w Łodzi.

Joshua Tree House, zdj. Marcin Tomaszewski

 

Najważniejszym założeniem projektu było bezpieczeństwo. Ze względu na to, że zamieszkają go osoby w dojrzałym wieku, architekci zastosowali kilka rozwiązań, które znacznie podniosą komfort użytkowania domu. „„Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami” – mówi architekt.

Joshua Tree House, zdj. Marcin Tomaszewski

 

Dom, kształtem i kolorem doskonale wpisujący się w zalesione otoczenie, został zaprojektowany z dbałością o szczegóły. Materiały i kolory użyte w projekcie nadają mu ponadczasowej elegancji. Ukończenie budowy Joshua Tree House planowane jest na rok 2021.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.