Chyba każdy dorastający w latach 90. pamięta niekonwencjonalne metody dochodzeniowe stosowane przez agenta FBI Dale’a Coopera, bohatera kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Ekscentryczny śledczy zapisywał swoje sny w najmniejszych szczegółach, a następnie analizował je w poszukiwaniu istotnych wskazówek. Jak widać, nie tylko fikcyjni bohaterowie Davida Lyncha doceniają potęgę marzeń nocnych – z zasobów swojej podświadomości bowiem skorzystał również Marcin Tomaszewski, projektując Joshua Tree House.
Jak mówi architekt, wizja domu przyszła do niego we śnie. „Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali Joshua Tree, i której słuchałem często w okresie projektowania” – relacjonuje. Właściwa nazwa rośliny ze snu architekta to jukka krótkolistna, którą spotkać można między innymi w parkach narodowych Kalifornii. Jej charakterystyczny kształt zainspirował go do stworzenia bryły domu w Łodzi.
Najważniejszym założeniem projektu było bezpieczeństwo. Ze względu na to, że zamieszkają go osoby w dojrzałym wieku, architekci zastosowali kilka rozwiązań, które znacznie podniosą komfort użytkowania domu. „„Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami” – mówi architekt.
Dom, kształtem i kolorem doskonale wpisujący się w zalesione otoczenie, został zaprojektowany z dbałością o szczegóły. Materiały i kolory użyte w projekcie nadają mu ponadczasowej elegancji. Ukończenie budowy Joshua Tree House planowane jest na rok 2021.
Renomowane firmy architektoniczne MVRDV, Adjaye Associates, LEVER Architecture i Toshiko Mori znalazły się na liście finalistów konkursu na projekt rozbudowy nowego kampusu Portland Museum of Art w sercu Downtown Portland w stanie Maine.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Ornate, którego przedmiotem jest grafika przedstawiająca projekt nowoczesnego zamku inspirowanego baśniowymi i barokowymi budowlami.
Trwa nabór do konkursu wzornictwa przemysłowego Projekt Arting 2022. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Miasto?”, jurorzy oczekują zatem projektów związanych z tematyką życia w dużych ośrodkach.
Znane przysłowie głosi, że „potrzeba matką wynalazków”. I choć kwestia szczepień wciąż dzieli społeczeństwo na tych, którzy uważają je za konieczność i innych, podchodzących do nich z ogromnym sceptycyzmem, akcja publicznych szczepień rusza we Włoszech pełną parą. Na potrzeby służby zdrowia natychmiast odpowiedzieli architekci, przedstawiając projekty punktów szczepień. Obiekty projektu Stefano Boeriego, które już w najbliższych dniach staną na włoskich ulicach i placach, mają nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję, ale również wzbogacać przestrzeń publiczną i przez optymistyczny design przywracać ludziom nadzieję na to, że jeszcze będzie dobrze.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.