Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE ogłosiło konkurs na projekt koncepcji architektonicznej ich nowej siedziby oraz przylegających do niej terenów. Jury wśród nadesłanych prac będzie szukać tych najodważniejszych, wyrażających twórczą wolność i wzbudzających emocje – słowem, spełniających takie same kryteria, jakie powinno spełnić arcydzieło sztuki filmowej.
Przedmiotem konkursu jest koncepcja architektoniczna budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE (ECFC) w Toruniu wraz z zagospodarowaniem terenu. Organizator oczekuje od Uczestników konkursu przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa. Budynek, jak i jego zagospodarowanie, powinny spełniać oczekiwania użytkowników o wysoce rozwiniętym wyczuciu estetyki, gdzie w kanonicznych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych obiektu festiwalowego ucieka się przed sztampą i rozwiązaniami wtórnymi. Nowy Budynek ECFC znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Toruniu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W związku z tym, nowa architektura Budynku ECFC z jednej strony powinna być nowatorska i oryginalna w formie, a z drugiej musi brać pod uwagę wysoką rangę Starówki, unikając pastiszu historycznego” – możemy przeczytać w ogłoszeniu na stronie organizatorów.
Obiekt, który powstać ma na toruńskich Jordankach, powinien również współgrać architektonicznie z innymi instytucjami kultury, których siedziby znajdują się w pobliżu - Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.
Dwuetapowy konkurs wyłoni zwycięzcę, który podpisze kontrakt na realizacje swojego projektu i otrzyma dodatkowo nagrodę pieniężną. Znacznymi kwotami zostaną nagrodzeni również architekci z drugiego i trzeciego miejsca na podium. Więcej informacji na stronie organizatora.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.