Minimalistyczny dom od Specht Architects
Specht Architects zaprojektowało symetryczny szklany pawilon w Berkshires w stanie Massachusetts. Budynek będzie pełnił funkcję domu mieszkalnego oraz miejsca, w którym eskponowane są antyki.
Dworce kolejowe i autobusowe mają w Polsce wyjątkowo złą reputację. Na szczęście w ostatnich latach można zaobserwować, że władze miast – zarówno tych największych, jak i mniejszych – starają się zmienić te ponure i brudne obiekty w nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne węzły komunikacyjne. Konkurs na projekt otoczenia dworca kolejowego w Bielsku – Białej pozwoli na wyłonienie najlepszej propozycji i przekształci teren w przyjazne mieszkańcom miejsce publiczne.
Biorący udział w tej rywalizacji stają przed trudnym zadaniem. Teren, którego rewitalizacje mają zaplanować, musi być wizualnie i koncepcyjnie spójny z budynkiem dworca. Ten zaś, wybudowany w XIX wieku i rewitalizowany przed dwudziestoma laty, jest wyjątkowo charakterystycznym punktem na architektonicznej mapie Podbeskidzia.
„Oczekujemy dużego zainteresowania biur z regionu, liczymy też na pracownie z całego kraju. Zależy nam na spójnej i atrakcyjnej koncepcji zagospodarowania terenu w otoczeniu dworca. Obszar przeznaczony jest pod nowoczesne centrum przesiadkowe, dlatego architekci będą musieli pogodzić w jednym miejscu różnorodne funkcje i formy użytkowania. W przyszłości ma to być nie tylko brama miasta, ale również miejsce, z którego na co dzień będą korzystać mieszkańcy Bielska i całego Podbeskidzia. Liczymy na podejście miastotwórcze, niepozbawione wrażliwości na elementy zgodne z duchem Bielska” – podkreśla Maciej Zuber, prezes bielskiego oddziału SARP.
Prace konkursowe można nadsyłać do końca marca 2021. Więcej informacji na stronie SARP.
Specht Architects zaprojektowało symetryczny szklany pawilon w Berkshires w stanie Massachusetts. Budynek będzie pełnił funkcję domu mieszkalnego oraz miejsca, w którym eskponowane są antyki.
Oriol Bohigas, uznany kataloński architekt odpowiadający za modernizację wielu budynków w Barcelonie, zmarł w wieku 95 lat. Architekt odszedł 30 listopada 2021 roku.
Tomasz Machoń, Jan Machoń, Dominika Spyrka z pracowni architektury Machoń Architekci przedstawiają niezwykle ciekawy projekt domu jednorodzinnego. Corten Villa, która niebawem stanie na jednej z działek w Małopolsce, zachwyci wszystkich miłośników surowego projektowania w stylu industrialnym.
Współcześni architeci po raz kolejny podjęli się redefinicji klasycznego budownictwa sakralnego. Zamiast strzelistych form i nadmiaru zdobień, studio Ambi proponuje prostą, minimalistyczną bryłę.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.