Studio architektoniczne CAA Architects ujawniło projekty modułowych konstrukcji Crystal Space City, opracowanych we współpracy z Lego China. Unoszące się nad powierzchnią budynki zostały zainspirowane koncepcją kultowych w kolejnych pokoleniach klocków Lego. Architekci utrzymują jednak, że ich moduły mogą być wykorzystywane do konstrukcji dużo większych niż pojedyncze budynki – ponoć można zbudować z nich całe miasto, a nawet planetę.
Ten proces przypomina wzrost i rozmnażanie się komórek, które tworząc grupy, stopniowo zmieniają w żywe ciało” – opisują konstruowanie kolejnych budowli z modułów architekci. „Crystal Space City to miasto przyszłości, zbudowane w oparciu o oryginalną koncepcję statku kosmicznego i budowę klocków Lego. Statki kosmiczne to nie tylko środki transportu w kosmosie. W niedalekiej przyszłości mogą stać się miastami, rozrastającymi się w nieskończoność, a nawet pełnić funkcję Arki Noego, która zapoczątkuje nową cywilizację istot ludzkich” – dodają.
Crystal Space City, zdj. CCA
Koncepcyjny projekt CAA Architects to struktura zawieszona w przestrzeni i czasie. Jego bazę i napęd stanowi statek kosmiczny, nad nim natomiast znajdują się kolejne moduły, które tworzą miasto. Aby środowisko jak najbardziej przypominało warunki ziemskie, w modułach zamieszczono urządzenia wytwarzające sztuczne pole grawitacyjne, kontrolowane przez urządzenia AI.
Crystal Space City, zdj. CCA
Koncepcja Crystal Space City wydaje się dość odległa i abstrakcyjna, nie można jednak zaprzeczyć, że jest to ciekawy i wart uwagi pomysł, który kiedyś być może posłuży jako pierwowzór prawdziwych kosmicznych miast.
Studio Bjarke Ingels Group opublikowało serię zdjęć wież Vancouver House i Telus Sky w Calgary, uchwyconych po raz pierwszy od ich otwarcia w 2020 roku, podczas lockdownu. Budynki, które symbolizują „yin i yang”, wyróżniają się niezwykłą formą i dużą funkcjonalnością.
Ogłoszono międzynarodowy konkurs Rammed Earth Pavilion, którego uczestnicy będą musieli zaprojektować pawilon wystawowy, do którego konstrukcji zostanie wykorzystana ubita ziemia. Projektowi budynku ma towarzyszyć wystawa o użytym w projekcie materiale.
Biuro architektoniczne MOKAA prezentuje projekt harmonijnego domu jednorodzinnego, który stanie w malowniczym otoczeniu roślinności. Drewniane elewacje budynku budzą skojarzenia z naturą, błogością i odpoczynkiem – i właśnie to zapewni przyszłym mieszkańcom projekt Hidden House.
Trwa nabór do konkursu MAKE ME! 2022. Konkurs jest szansą dla młodych projektantów i architektów do pochwalenia się swoimi zdolnościami i nawiązania nowych kontaktów w branży.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.