Ku pamięci – projekty miejsca upamiętniającego ofiary strzelaniny w Orlando

Ku pamięci – projekty miejsca upamiętniającego ofiary strzelaniny w Orlando

Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. Coldefy & Associes

Pracownie architektoniczne: Diller Scofidio + Renfro, Studio Libeskind, MVRDV, Heneghan Peng Architects, MASS Design Group oraz Coldefy & Associés zaprezentowały swoje projekty miejsca pamięci ofiar strzelaniny, która miała miejsce w nocnym klubie Pulse w Orlando w roku 2016.

W czerwcu 2016 doszło do bezwzględnego ataku na gejowski klub nocny Pulse w Orlando w USA. Terrorysta wtargnął z bronią palną do miejsca, w którym bawiły się setki osób i oddał kilkaset strzałów. W strzelaninie zginęło 50 osób, a 53 zostały ranne. Władze miasta Orlando postanowiły upamiętnić tragicznie zmarłych poprzez budowę miejsca pamięci tam, gdzie niegdyś znajdował się klub.

Znamy już 6 projektów, które zostały upublicznione przez pracownie architektoniczne biorące udział w rozpisanym przez miasto konkursie. Miejsce pamięci, które składać się będzie z muzeum i otaczającego go pasa zieleni, ma nie tylko upamiętniać przedwcześnie zmarłych (większość ofiar strzelaniny miała bowiem mniej niż 30 lat), ale również nieść przesłanie tolerancji, nadziei i miłości.

Który z projektów zostanie wybrany przez jury? Tego dowiemy się już pod koniec tego miesiąca.

1. Diller Scofidio + Renfro

orlando 1
Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. Diller Scofidio + Renfro

 

2. MASS Design Group

orlando 2
Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. MASS Design Group

3. MVRDV

orlando 3
Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. MVRDV

4. Coldefy & Associés

orlando 4
Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. Coldefy & Associes

5. Studio Libeskind

orlando 5
Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. Studio Libeskind

6. Heneghan Peng Architects

orlando 6
Projekt miejsca pamięci w Orlando, zdj. Heneghan Peng Architects
Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.