Osada od Modern Studio

Osada od Modern Studio

Osada Cichosza, zdj. Joanna Prokopowicz

Maciej Rempalski z Modern Studio Architektury prezentuje projekt Osad Cichosza - domków letniskowych w Szydłowie pod Opolem. Póki co ukończone zostały zaledwie dwa domki, inwestor zapowiedział jednak prace nad kolejnymi budynkami.

Autor projektu, opowiadając o swojej pracy, wskazuje na to, jak ważne w procesie projektowania jest zrozumienie i respektowanie zastanej przestrzeni. Wskazuje też wyraźnie na to, co większość z nas odczuwała od pewnego czasu – wyczerpanie możliwości szalenie popularnego motywu współczesnej stodoły i konieczność poszukiwania nowej formy, równie dobrze współgrającej z naturalnym krajobrazem.

Osada Cichosza, zdj. Joanna Prokopowicz

 

„Architektura to uzupełnienie pejzażu i zarazem jego dopełnienie, bo gdy już powstanie to ten pejzaż współtworzy. To ostatnie jest szczególnie ważne gdy projektujemy w miejscu dziewiczym, zupełnie niezurbanizowanym, tak jak było w tym przypadku — domu na polanie w środku lasu. Osada to właśnie nowy sposób myślenia o mieszkaniu za miastem. Lepszy wymiar dawnych domków letniskowych, dzięki tak rozstrzelonym budynkom, każdy z mieszkańców ma swoją przestrzeń. Z projektowaniem kolejnych nowoczesnych stodół doszliśmy do granic możliwości i krajobrazowego umiaru” – mówi architekt.

Osada Cichosza, zdj. Joanna Prokopowicz

 

Osady Rempalskiego zaskakują formą. Choć każda z nich różni się w szczegółach od kolejnej, razem tworzą spójną, wewnętrznie zharmonizowaną całość. „Inspiracją do projektu domków Cichosza były ambony. I oczywiście nie w kontekście okrutnych polowań. Myśleliśmy o punktach widokowych, miejscach gdzie wchodzimy w górę i mamy przed sobą ogromne przestrzenie” – mówi autor. Elewacje domków, choć niezwykle oryginalne, dynamiczne i nowoczesne, dzięki wyłożeniu elewacji ciepłym modrzewiowym drewnem nie sprawiają wrażenia ciał obcych w naturalnym krajobrazie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.