Light. Instalacja artystyczna od Ma Yansonga z MAD

Light. Instalacja artystyczna od Ma Yansonga z MAD

Light, zdj. Ma Yansong

Artysta i architekt Ma Yansong, założyciela studia architektonicznego MAD, przedstawia projekt artystycznej konstrukcji Light, która stanie na polu herbaty. Półprzezroczysty obiekt uświetni okolice wioski Hanxi, w której organizowany jest doroczny festiwal sztuki lokalnej.

Najnowsza praca Yansonga, zatytułowana Light, jest znacznie skromniejsza niż ambitne projekty architektoniczne, z których słynie jego pracownia. Lekka stalowa konstrukcja została pokryta półprzezroczystą tkaniną, za którą znajduje się niewielki, kameralny zagajnik drzew. Nocą zapalane są zamontowane na konstrukcji światła, które sprawiają, że zmienia się ona w naturalną latarnię. Instalacja jest zarówno dekoracyjna i funkcjonalna – sprawdza się również jako miejsce, w którym zwiedzający mogą odpocząć w cieniu drzew.

Light, zdj. Ma Yansong

 

„Oglądaliśmy wioski wśród gór i wybraliśmy właśnie to miejsce na szczycie pola herbacianego. Wokół lokalnych wiosek jest kilka pól herbacianych – pomyślałem, że są one na wpół naturalne i na wpół stworzone przez człowieka. Widzisz te kręte linie wokół góry? Jest taka piękna. Na szczycie wzgórza znajdowało kilka drzew, które same w sobie wydawały się rzeźbą. Opletliśmy je tkaniną, aby wyglądały tak, jakby unosiły się w powietrzu. W zasadzie całe wzgórze zamieniliśmy w instalację świetlną” – mówi Ma Yansong.

Light, zdj. Ma Yansong

 

„Sztuka jest ciekawym sposobem na stworzenie tego dialogu między współczesnością a przeszłością” – dodaje architekt, podkreślając, jak ważny dla jego instalacji był sam kontekst, w którym stanęła. „Kiedy tworzysz sztukę w środowisku naturalnym, imitujesz w pewien sposób powstawanie architektury, ponieważ robisz coś sztucznego, mając jednocześnie czynienia ze środowiskiem naturalnym – musisz zatem budować dialog między tym, co stworzone przez człowieka, a naturą”.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.