Nowy projekt studia architektonicznego KFP, który zakłada budowę wielofunkcyjnego budynku o nazwie M Lyon uzyskał pozytywną opinię władz miasta Lyon, które zezwoliły na jego budowę. Budynek powstanie w pierwszej dzielnicy biznesowej Lyonu – Le Part-Dieu. Budynek i jego otoczenie zajmą łącznie 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Wizja budynku jest wynikiem ścisłej współpracy studia KPF z lokalną praktyką architektoniczną SOHO Atlas.
M Lyon zaoferuje miastu różnorodne przestrzenie, między innymi powierzchnie handlowe, biurowe i mieszkalne. Jak mówią architekci odpowiedzialni za projekt, lyońska inwestycja „reinterpretuje charakterystyczną architektoniczną i historyczną spuściznę dzielnicy Le Part-Dieu, jednocześnie wykorzystując najnowsze zdobycze technologii dla stworzenia prawdziwie inteligentnego budynku”.
Wizja KPF i Soho Atlas łączy świat biznesu i technologii z harmonijnym światem natury przez liczne udogodnienia, które mają zapewnić mieszkańcom, pracownikom i innym użytkownikom optymalne warunki do życia i pracy. Sercem budynku jest atrium, zapewniające dopływ naturalnego światła do wnętrza. Atrium ma również odgrywać rolę swoistego centrum życia społecznego konstrukcji, w którym spotkają się ludzie związani z budynkiem w różny sposób.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii wspierających środowisko, budynek przekroczy wszelkie oczekiwania miasta wobec tego typu inwestycji. Konstrukcja została zaprojektowana tak, by być jak najbardziej samowystarczalna i niezależna od surowców pozyskiwanych z nieodnawialnych źródeł. Na tarasach i dachu znajdą się ponadto dziesiątki gatunków roślin, które na bieżąco będą oczyszczać otoczenie M Lyon ze szkodliwych substancji, a przy okazji ozdobią budynek.
Platforma UNI zaprasza do udziału w wyzwaniu The Chef’s Palette. Konkurs adresowany jest do studentów architektury, designu i wielbicieli sztuk kulinarnych, którzy chcą połączyć swoje pasje i zdolności w jednym projekcie. Celem konkursu jest stworzenie koncepcji kuchni przyszłości, która łączy funkcjonalność, estetykę i innowacyjne rozwiązania.
Piramida Transamerica, obiekt będący kultowym miejscem na architektonicznej mapie San Francisco, doczeka się renowacji, za którą odpowie studio Foster + Partners i firma deweloperska SHVO.
Założyciel praktyki MVRDV Winy Maas i Theobert van Boven z Van Boven Architecten, dwaj absolwenci Gymnasium Beekvliet, prowadzą transformację swojej dawnej szkoły, która znajduje się w holenderskiej wiosce Sint-Michielsgestel. Oprócz renowacji istniejącego budynku, projekt architektów zakłada dodanie kolorowej dobudówki mieszczącej nowe audytorium oraz obiekty artystyczne i kulturalne.
Nie ma już chyba najmniejszych wątpliwości, że trwająca od niemal roku pandemia koronawirusa trwale odciśnie się na tym, jak będzie wyglądał nasz świat w kolejnych latach. Naturalnym następstwem zmian kształtu i obyczajów społeczeństw będą również zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu naszych miast, miejsc pracy i domów. Próby zaprojektowania post-covidowych obiektów widzimy już od pewnego czasu, w ramach badań na tym, które z wykształconych podczas czasu kwarantanny przyzwyczajeń pozostaną z nami na dłużej, a które odejdą w niepamięć wraz z niesławnym wirusem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.