MVRDV dla Shenzen Women and Children Centre

MVRDV dla Shenzen Women and Children Centre

Shenzen Women & Children Centre, zdj. MVRDV

Rozpoczęły się prace nad renowacją Shenzen Women & Children Centre, której projekt przygotowała pracownia MVRDV. Shenzen Women & Children Centre to zbudowany w latach 80. wieżowiec, który od lat pełni ważną funkcję społeczną w chińskim mieście. Studio MVRDV odmieni „starzejący się” budynek poprzez nadanie mu koloru oraz reorganizację otaczających go zielonych przestrzeni.

Biorąc pod uwagę ścieżkę rozwoju Shenzhen, miasto może wkrótce doświadczyć albo niszczycielskiego tsunami niezrównoważonych wyburzeń, albo może popłynąć z wielką falą ponownego wykorzystania i adaptacji istniejących budynków. To dobry moment, aby pokazać publice, jak pożyteczne i radosne może być takie podejście”- mówi założyciel firmy MVRDV, Jacob Van Rijs. Zgodnie ze swoimi założeniami, architekci postawili na zrównoważony architektoniczny recykling.

Shenzen Women & Children Centre, zdj. MVRDV

 

Przebudowa projektu MVRDV odmieni fasadę budynku, dodając do niej radosne kolory, kojarzące się z dzieciństwem i beztroską. Zmiany dotkną również wnętrz budynku – interwencje architektów mają poprawić funkcjonalność pomieszczeń i przystosować je do potrzeb współczesnych użytkowników Shenzen Women & Children Centre. Na dolnych piętrach budynku powstaną dodatkowe, wygodne przestrzenie kulturalne, takie jak biblioteka, teatr i galerie sztuki. Na samej górze zaś znajdzie się miejsce na pomieszczenia biurowe i administracyjne oraz pokoje do wynajęcia.

Shenzen Women & Children Centre, zdj. MVRDV

 

„Nasz projekt dla Shenzen Women & Children Centre pokazuje możliwości ulepszenia tych buydnków, które ze względu na upływ czasu przestały być wygodne w użytkowaniu. Ulepszenie takiego budynku jest bardziej zrównoważone niż wyburzanie go i budowanie kolejnego od nowa. Jest to szczególnie zauważalne, gdy do jego budowy potrzeba było tyle, co tu […] – dodaje Jacob van Rijs.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.