Matrix One od MVRDV

Matrix One od MVRDV

zdj. MVRDV

Holenderska firma architektoniczna MVRDV stworzyła Matrix One, budynek laboratoryjny i biurowy w Amsterdamie. Jest on zaprojektowany tak, aby mógł być rozebrany na części, które zostaną następnie przekazane do ponownego użycia. Sześciopiętrowy budynek ma stalową konstrukcję i prefabrykowane płyty stropowe z betonu sprężonego, które zostały zmontowane bez stałych połączeń, aby części mogły być odłączane bez dużego uszczerbku na ich jakości i używane ponownie. Według MVRDV ponad 90% materiałów budowlanych wykorzystanych w projekcie może ulec recyklingowi. 

Matrix One znajduje się w Amsterdam Science Park, centrum dla badaczy i przedsiębiorców zajmujących się odkrywaniem i udoskonalaniem nowoczesnych technologii. MVRDV zaprojektowało Matrix One jako przykład zrównoważonej architektury spełniającej cele energetyczne Amsterdamu. Budynek o powierzchni 13 000 metrów kwadratowych jest największym z siedmiu budynków tworzących Matrix Innovation Center i pełni rolę miejsca spotkań społecznych na kampusie. Osiągnął on ocenę BREEAM Excellent, drugą najwyższą ocenę dla wydajności środowiskowej budynku.

zdj. MVRDV

 

Matrix One ma szklaną powłokę ozdobioną modułami fasady aluminiowej ułożonymi w geometryczny wzór, który zaznacza główną wewnętrzną klatkę schodową. Piętra w przestrzeniach roboczych mają jednolite wykończenie, a ściany wewnętrzne zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe do zdemontowania i umieszczenia gdzie indziej w celu tworzenia różnych układów pomieszczeń. Kanały zostały umieszczone w korytarzach i pozostawione na widoku dla łatwego konserwowania bez konieczności otwierania sufitów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.