Holenderska firma architektoniczna MVRDV stworzyÅ‚a Matrix One, budynek laboratoryjny i biurowy w Amsterdamie. Jest on zaprojektowany tak, aby mógÅ‚ być rozebrany na części, które zostanÄ… nastÄ™pnie przekazane do ponownego użycia. SzeÅ›ciopiÄ™trowy budynek ma stalowÄ… konstrukcjÄ™ i prefabrykowane pÅ‚yty stropowe z betonu sprężonego, które zostaÅ‚y zmontowane bez staÅ‚ych połączeÅ„, aby części mogÅ‚y być odłączane bez dużego uszczerbku na ich jakoÅ›ci i używane ponownie. WedÅ‚ug MVRDV ponad 90% materiaÅ‚ów budowlanych wykorzystanych w projekcie może ulec recyklingowi.
Matrix One znajduje siÄ™ w Amsterdam Science Park, centrum dla badaczy i przedsiÄ™biorców zajmujÄ…cych siÄ™ odkrywaniem i udoskonalaniem nowoczesnych technologii. MVRDV zaprojektowaÅ‚o Matrix One jako przykÅ‚ad zrównoważonej architektury speÅ‚niajÄ…cej cele energetyczne Amsterdamu. Budynek o powierzchni 13 000 metrów kwadratowych jest najwiÄ™kszym z siedmiu budynków tworzÄ…cych Matrix Innovation Center i peÅ‚ni rolÄ™ miejsca spotkaÅ„ spoÅ‚ecznych na kampusie. OsiÄ…gnÄ…Å‚ on ocenÄ™ BREEAM Excellent, drugÄ… najwyższÄ… ocenÄ™ dla wydajnoÅ›ci Å›rodowiskowej budynku.
zdj. MVRDV
Matrix One ma szklanÄ… powÅ‚okÄ™ ozdobionÄ… moduÅ‚ami fasady aluminiowej uÅ‚ożonymi w geometryczny wzór, który zaznacza gÅ‚ównÄ… wewnÄ™trznÄ… klatkÄ™ schodowÄ…. PiÄ™tra w przestrzeniach roboczych majÄ… jednolite wykoÅ„czenie, a Å›ciany wewnÄ™trzne zostaÅ‚y zaprojektowane tak, aby byÅ‚y Å‚atwe do zdemontowania i umieszczenia gdzie indziej w celu tworzenia różnych ukÅ‚adów pomieszczeÅ„. KanaÅ‚y zostaÅ‚y umieszczone w korytarzach i pozostawione na widoku dla Å‚atwego konserwowania bez koniecznoÅ›ci otwierania sufitów.
Architektura z zaÅ‚ożenia ma sÅ‚użyć i pomagać ludziom. Nikt nie zaprzeczy również temu, że przestrzenie, w których przebywamy, wpÅ‚ywajÄ… na nasz komfort, nasze zdrowie i nastawienie. Konkurs Emotions on Display ma na celu wybranie najlepszych projektów, których gÅ‚ównym zaÅ‚ożeniem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej ludziom.
Pod koniec roku ogÅ‚oszono zwyciÄ™zców konkursu na projekt Å»oÅ‚nierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Jury wybraÅ‚o ich zdaniem trzy najlepsze wizje miejsca pamiÄ™ci polegÅ‚ych w obronie ojczyzny spoÅ›ród 27 zgÅ‚oszeÅ„, a także wrÄ™czyÅ‚o siedem wyróżnieÅ„.
W czeskim miasteczku Vrapice powstaÅ‚ most, który, jak twierdzÄ… architekci, „łączy Å›wiat żywych i umarÅ‚ych”. TajemniczoÅ›ci dodaje fakt, że wykonana z betonu konstrukcja stanęła nad strumykiem otoczonym lasem.
UkoÅ„czono prace nad pierwszym z dwóch biurowców w kompleksie ToHA. Autorem projektu jest brytyjsko-izraelski architekt Ron Arad.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.