Międzynarodowe lotnisko w Arabii Saudyjskiej

Międzynarodowe lotnisko w Arabii Saudyjskiej

Międzynarodowe lotnisko w Arabii Saudyjskiej Red Sea International, zdj. Foster+Partners

Studio Foster+Partners nie próżnuje. Właśnie rozpoczęła się budowa ich kolejnego projektu – międzynarodowego lotniska w Arabii Saudyjskiej. Obiekt, który będzie położony na zachodnim wybrzeżu kraju, jest częścią większego planu rozwoju obszarów Morza Czerwonego. Według szacunków lotnisko obsłuży blisko milion pasażerów rocznie.

Lotnisko Red Sea International zostało zaprojektowane jako brama do jednego z najbardziej wyjątkowych kurortów na świecie, co ma być ważną cześcią wrażeń odwiedzających. Zainspirowany kolorami i teksturami pustynnego krajobrazu, zrównoważony projekt ma na celu zapewnienie podróżnym spokojnego i komfortowego przejścia przez terminal. Co więcej, lotnisko będzie pełnić funkcję węzła komunikacyjnego również dla podróżnych, którzy wybrali drogę lądową. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Red Sea Development Company, aby zrealizować wizję tego ambitnego, jedynego w swoim rodzaju obiektu architektonicznego” – mówi Gerard Evenden z Foster+Partners.

Międzynarodowe lotnisko w Arabii Saudyjskiej Red Sea International, zdj. Foster+Partners

 

Projekt składa się z pięciu brył o organicznej formie, połączonych ze sobą wspólnymi korytarzami. Każda z nich pełni rolę „mini terminalu” i może działać niezależnie od reszty budynku, dzięki czemu władze lotniska mogą dostosowywać liczbę otwartych terminali do natężenia ruchu na lotnisku. Pomoże to w oszczędzaniu energii elektrycznej i przemyślanym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Projekt dąży do uzyskania atestu LEED Platinum, przyznawanego projektom, które spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju. Koniec budowy przewidywany jest na przyszły rok.

Międzynarodowe lotnisko w Arabii Saudyjskiej Red Sea International, zdj. Foster+Partners

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.