Szwedzkie centrum komunikacji od Bjarke Ingels Group

Szwedzkie centrum komunikacji od Bjarke Ingels Group

Västerås Travel Center, zdj. BIG

Grupa Bjarke Ingels przedstawia projekt Västerås Travel Center, węzła komunikacyjnego, łączącego kilka funkcji w ramach jednego spójnego obiektu architektonicznego. Lekka konstrukcja budynku zostanie zwieńczona pofalowanym dachem.

Projekt Västerås Travel Center pod jednym dachem łączy dworzec autobusowy i kolejowy, punkty dla turystów, punkt przechowywania rowerów, zewnętrzny parking, postoje taksówek, a także powierzchnie handlowe, restauracje, biura, powierzchnie eventowe i wystawiennicze. Obiekt został zaplanowany tak, aby sprzyjać intuicyjnemu i łatwemu poruszaniu się po jego korytarzach.

Västerås Travel Center, zdj. BIG

 

Charakterystycznym punktem Västerås Travel Center uczyniliśmy falowany dach, przypominający dynamiczną i lekką chmurę stratus, który daje schronienie podróżnikom i wzbogaca krajobraz. […] Dach otwiera Centrum Podróży zarówno od strony miasta, jak i od strony dworca, jednocześnie gromadząc podróżnych wewnątrz budynku” – mówi David Zahle, architekt z Bjarke Ingels Group.

Västerås Travel Center, zdj. BIG

 

Przeszklone, zakrzywione fasady budynku tworzą lekką i otwartą przestrzeń, zacierając granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Znajdujące się dookoła budynku tarasy zapewniają wizualną i przestrzenną łączność z Vasaparken i Hamnparken, poszerzając przestrzeń publiczną miasta i oferując mieszkańcom nowe punkty widokowe i miejsca spotkań. Ponadto projekt zakłada stworzenie dodatkowych, bezpiecznych przejść dla pieszych i rowerzystów, dzięki którym nie będą musieli pokonywać torów, aby dostać się na drugą stronę dworca. „Chcieliśmy uczcić mobilność, stworzyć przyjazne, ciepłe i przejrzyste centrum, które stanie się ważnym miejscem pod względem społecznym i gospodarczym, redefiniującym infrastrukturę i krajobraz miasta” – dodaje Bjarke Ingels.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.