Szwedzkie centrum komunikacji od Bjarke Ingels Group
Szwedzkie centrum komunikacji od Bjarke Ingels Group
Grupa Bjarke Ingels przedstawia projekt Västerås Travel Center, węzła komunikacyjnego, łączącego kilka funkcji w ramach jednego spójnego obiektu architektonicznego. Lekka konstrukcja budynku zostanie zwieńczona pofalowanym dachem.
Projekt Västerås Travel Center pod jednym dachem łączy dworzec autobusowy i kolejowy, punkty dla turystów, punkt przechowywania rowerów, zewnętrzny parking, postoje taksówek, a także powierzchnie handlowe, restauracje, biura, powierzchnie eventowe i wystawiennicze. Obiekt został zaplanowany tak, aby sprzyjać intuicyjnemu i łatwemu poruszaniu się po jego korytarzach.
Charakterystycznym punktem Västerås Travel Center uczyniliśmy falowany dach, przypominający dynamiczną i lekką chmurę stratus, który daje schronienie podróżnikom i wzbogaca krajobraz. […] Dach otwiera Centrum Podróży zarówno od strony miasta, jak i od strony dworca, jednocześnie gromadząc podróżnych wewnątrz budynku” – mówi David Zahle, architekt z Bjarke Ingels Group.
Przeszklone, zakrzywione fasady budynku tworzą lekką i otwartą przestrzeń, zacierając granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Znajdujące się dookoła budynku tarasy zapewniają wizualną i przestrzenną łączność z Vasaparken i Hamnparken, poszerzając przestrzeń publiczną miasta i oferując mieszkańcom nowe punkty widokowe i miejsca spotkań. Ponadto projekt zakłada stworzenie dodatkowych, bezpiecznych przejść dla pieszych i rowerzystów, dzięki którym nie będą musieli pokonywać torów, aby dostać się na drugą stronę dworca. „Chcieliśmy uczcić mobilność, stworzyć przyjazne, ciepłe i przejrzyste centrum, które stanie się ważnym miejscem pod względem społecznym i gospodarczym, redefiniującym infrastrukturę i krajobraz miasta” – dodaje Bjarke Ingels.
Znamy finalistów konkursu na projekt Baskijskiego Centrum Kulinarnego. Organizacja, która zajmuje się badaniami nad kuchnią i jej promowaniem, już niebawem przeniesie się do nowego budynku, za którego projekt będzie odpowiadało jedno z biur architektonicznych, które dostały się do finału.
Tylko najmłodsi z nas nie pamiętają domków letniskowych Brda. Trójkątne konstrukcje, których szczyt popularności przypadał jeszcze na lata PRL-u, pozostały w zbiorowej świadomości amatorów letnich wycieczek na lata. Choć z biegiem lat konsekwentnie wypierały je wygodniejsze i nowocześniejsze konstrukcje, drewniane domki nadal można spotkać w mniejszych nadmorskich miejscowościach czy nad jeziorami, gdzie służą za schronienie dla letnich kolonii i obozów szkolnych. To właśnie tym kultowym obiektem, o którym wielu z nas przypomni sobie z nostalgicznym westchnięciem, zainspirował się Marcin Tomaszewski, projektując RE: BRRRDA HOUSE.
Zlokalizowany nad warmińskim jeziorem dom projektu studia BIAMS łączy w sobie różnorodność i harmonię. Ten doskonale przemyślany budynek przyciąga oryginalnością, będąc przy tym niezwykle funkcjonalny. Dom horyzontalny nad wodą oferuje swoim mieszkańcom bezpośredni kontakt z naturą – bujną zielenią i spokojnym krajobrazem jeziora.
Biura Hassell prezentuje nietuzinkowy projekt medycznego hotelu, w którym pacjenci będą mogli dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.